Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια για αρκετή ώρα την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ, αλλά τα προβλήματά του δεν του επέτρεψαν να αντέξει μέχρι το τέλος και να φύγει νικητής από την Κωνσταντινούπολη χάνοντας τελικά και με αρκετά μεγάλη διαφορά (86-70). Το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, που δεν είχε στη διάθεσή του το Λάζαρο Παπαδόπουλο κι αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει τραυματία το Γιώργο Πρίντεζη, πλήρωσε την άσχημη ημέρα στην οποία βρέθηκαν επιθετικά οι παίκτες του. Η ήττα στο «Σινάν Ερντέμ», πάντως, δεν είναι καταδικαστική αναφορικά με το στόχο της πρόκρισης στο Top 16, αλλά «ψαλίδισε» τις ελπίδες για πρωτιά στον Α’ Όμιλο, καθώς έχασε και την διαφορά των 7 πόντων με την οποία είχε επικρατήσει των Τούρκων στο ΣΕΦ.

Το ματς

Κλειστό το ξεκίνημα της αναμέτρησης με το προβάδισμα να εναλλάσσεται στα πρώτα λεπτά. Από τη μία, ο Ολυμπιακός ήθελε να «χτυπήσει» μέσα από τη ρακέτα, ενώ η Φενέρ -από την άλλη- από την περιφέρεια. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στους Τούρκους να πάρουν το πρώτο προβάδισμα με 10-6, αλλά η αποτελεσματικότητα του Γλυνιαδάκη ισορρόπησε την κατάσταση (12-12). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 17-16. Όμως, το αρνητικό για τον Ολυμπιακό ήταν ο τραυματισμός του Άντιτς, με τον Ίβκοβιτς να τον αποσύρει και να μετρά μία λύση λιγότερη.

Στην πρώτη επίθεση του δευτέρου δεκαλέπτου, το τρίποντο του Γκετσεβίτσιους έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +4 (16-20), ενώ στη συνέχεια ο Χάινς διεύρυνε το σερί της ομάδας του στο 7-0 (18-22, από το 16-15 της πρώτης περιόδου). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμά τους, ωστόσο τα «ξεσπάσματα» του Τζέρελς κρατούσαν την Φενέρ κοντά στο σκορ (27-29). Στα μισά της περιόδου, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς «έκαναν κοιλιά», δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 7-1 και να φτάσουν στο +4 (36-32). Οι λάθος επιλογές στην επίθεση και η κακή άμυνα συνεχίστηκαν από τους Πειραιώτες, με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να υπολείπονται έξι πόντους (42-36).

Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό και τις δύο ομάδες να είναι άστοχες, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός, με τους Πελεκάνο και Χάινς πήγε τη διαφορά στο καλάθι (42-40), αλλά η επιμονή που είχε από τα 6,75μ. στη συνέχεια, δεν τον βοήθησε, δίνοντας στην Φενερμπαχτσέ την ευκαιρία να κάνει ένα σερί 8-0 και να πάει στο +10 (50-40). Αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» μετέφεραν το παιχνίδι τους μέσα στη ρακέτα και αυτό απέδωσε το πέμπτο φάουλ του Βίντμαρ, αλλά και τη μείωση της διαφοράς (55-50). Εκτός από τη φθορά των ψηλών στην επίθεση, οι Πειραιώτες «έσφιξαν» και την άμυνά τους, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 59-56.

Το δυνατό και εύστοχο ξεκίνημα του Τζέρελς, στα πρώτα τρία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου έστειλε τη Φενέρ στο +10 (70-60). Το μόνο θετικό για τον Ολυμπιακό ήταν τα πέντε ομαδικά φάουλ που είχαν συμπληρώσει οι Τούρκοι. Αυτό, όμως, δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς, καθώς οι γηπεδούχοι διατηρούσαν -χωρίς κόπο- το προβάδισμά τους, ενώ το τρίποντο του Ούκιτς δύο λεπτά πριν τη λήξη, τους έφερε ακόμα και στο +11 (79-68). Αυτό, έβαλε τέλος στις ελπίδες των Πειραιωτών για να διεκδικήσουν το θετικό αποτέλεσμα, με τους παίκτες του Νέβεν Σπάχια να παίρνουν τη νίκη με σκορ 86-70.