ΕΣΚΑΒΔΕ : Ο Αστακός αγκαζέ στην κορυφή με Τρικούπη

Στον Νότιο όμιλο ο Αστακός καλύτερος επικράτησε της ΓΕΑ και πλέον συγκατοικεί στην κορυφή μόνο με τον Χαρίλαο Τρικούπη που κέρδισε τον Παναιτωλικό. Νίκη σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου επί του Αιτωλικού ενώ ο ΑΛΦΑ επικράτησε του Λέων Μεσολογγίου. Τέλος δραματική νίκη για την Ομόνοια στο Αγρίνιο απέναντι στο Πήγασο. Στον Κεντρικό όμιλο η Νικόπολη Πρέβεζας συνεχίζει αήττητη την πορεία της ενώ στον Βόρειο την πρώτη θέση μοιράζονται οι ομάδες του Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων και του Φαίακα Κέρκυρας.

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ- Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ 99-61

Παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε στο παιχνίδι στον Αστακό με τον τοπικό Αίολο να κερδίζει δίκαια και κατά κράτος την ομάδα της Γ.Ε.Α. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι με το γνωστό τρελό επιθετικό τους ρυθμό και προηγήθηκαν 15-2 στο τρίτο λεπτό. Η ΓΕΑ στη συνέχεια ισορρόπησε την κατάσταση και κατάφερε να μειώσει στους εννέα 34-25 με την λήξη της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι όμως πήραν διαζύγιο με το καλάθι στην δεύτερη περίοδο κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με δέκα εννέα πόντους διαφορά 52-33. Η ΓΕΑ στο δεύτερο ημίχρονο είχε σημαντικά προβλήματα στην επίθεση και με την πάροδο του χρόνου παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων για το τελικό 99-61. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σούρλας με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Δουρούκης με 19 και ο Καλισώρας με 17. Από την ΓΕΑ πρώτος σκόρερ ο  Σταμουλάκης με 17 πόντους ενώ ο Τασόπουλος σημείωσε 12

Δεκάλεπτα: Α:34-25 Β:18-08 Γ:23-11 Δ:24-17

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ(Θάνος): Λιόλιος, Κρικρής 5(1), Πανάρας 9(1),Σούρλας 21(5), Καραγιώργος 4, Χουλιάρας 6, Μπόγρης 2, Μπαμπούρης, Καλισώρας 17(2), Αγγελόπουλος 7, Δουρούκης 19(3)

Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ(Σταυροθάνασης): Κυριαζής 6, Μακρής 1, Σταμουλάκης 17, Ρέντζιος Ν., Ρέντζιος Β. 8, Δάρλας 5(1), Τασόπουλος 12, Σώκος, Γεωργούλας 8(2), Τασούλης Χ., Τασούλης Γ., Χονδρός 4

ΑΛΦΑ- ΛΕΩΝ 62-45

Κάνοντας τα απαραίτητα η ομάδα του ΑΛΦΑ επικράτησε του Λέων με δέκα επτά πόντους διαφορά παίρνοντας την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-17 στο δέκατο λεπτό και 38-32 στο ημίχρονο με τον Χρήστο Σταυρόπουλο και τον νεαρό Αγγούρια από την περιφέρεια πολύ καλούς και με πολύ δουλειά σε άμυνα και επίθεση κάτω από το καλάθι από τους Τάγκα και Τσάσση.  Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα κάτι που φαίνεται από τους 13 πόντους που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν δίκαια την νίκη με 62-45. 2,5 Λεπτά πριν το τέλος πέρασε για στο παρκέ για την πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα ο Νίκος Σβίγγος ο φυσικός αρχηγός της ομάδας και ο άνθρωπος που ουσιαστικά μαζί με ένα γκρουπ ανθρώπων επαναδραστηριοποιήσε τον ΑΛΦΑ μετά από χρόνια την περσινή σεζόν. Πρώτος σκόρερ ο Σταυρόπουλος με 19 και τον ακολούθησε ο Τάγκας με 15 και οι Αγγούριας, Τσάσσης με 15. Από τον ΛΕΩΝ ο Διαμαντόπουλος σημείωσε 13 και ο Καρέτσος 10.

Δεκάλεπτα: Α:23-17 Β:15-15 Γ:11-6 Δ:13-7

ΑΛΦΑ(Καραπιπέρης): Σωτηρόπουλος Π., Κόμης 2, Τσιρόπουλος 2, Σταυρόπουλος 19(1), Τάγκας 15, Ηλιού, Μήλος, Σβίγγος, Σωτηρόπουλος Θ. 2, Αγγούριας 10(2), Κολοβάκης 2, Τσάσσης 10

ΛΕΩΝ(Ραυτόπουλος): Κουτρουλής, Καρέτσος 10(1), Ηγούμενος 6, Σακκάς 3(1), Χτινάς 6, Γκανιώτος, Διαμαντόπουλος 13(2), Σαφαντός, Δάλαρης 5, Μπόμπολας 2

ΠΗΓΑΣΟΣ- ΟΜΟΝΟΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 71-72

Την νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε ο Πήγασος που ηττήθηκε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι από την Ομόνοια στο ΔΑΚ Αγρινίου με ένα πόντο διαφορά. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να προηγηθούν με δύο πόντους διαφορά 29-27 με την λήξη. Σεϊτανίδης και Κωστακιώτης εκτελούσαν από την περιφέρεια ενώ καλή δουλειά έκαναν στο διάστημα αυτό και οι Τσιαμάκης-Βατίστας και Ζαμπάρας. Η άτυχη στιγμή για τον Πήγασο ήρθε στο 60-53 όπου ο Κωστακιώτης που είχε σημειώσει ήδη 20 πόντους μέχρι εκείνο το διάστημα τραυματίστηκε στον ώμο και αποχώρησε. Ο Πήγασος στα τελευταία λεπτά είχε τραγικό ποσοστό στις βολές 1/10 και η Ομόνοια πέρασε μπροστά στο σκορ με 71-72 με την τελευταία επίθεση να ανήκει στους γηπεδούχους. Εκεί ο Σεϊτανίδης δεν ήταν εύστοχος και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μια υπερπολύτιμη νίκη. Κωστακιώτης με 20 και Σεϊτανίδης με 19 οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους ενώ από τους νικητές ο Κουτσογιάννης διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα των γηπεδούχων πετυχαίνοντας 36 πόντους ενώ ο Βλαχογιάννης είχε 16.

Δεκάλεπτα: Α:11-15 Β:18-12 Γ:19-23 Δ:23-22

ΠΗΓΑΣΟΣ(Ρηγογιάννης): Τσιαμάκης 8(2), Σεϊτανίδης 19(2), Βατίστας 8, Κωστακιώτης 20(6), Ζαμπάρας 9, Λύγδας 7, Παπουτσής, Ρηγογιάννης, Κούσης, Πατούχας, Χαϊδης

ΟΜΟΝΟΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ(Παπούλιας): Κουτσογιάννης 36(3), Βλαχογιάννης 16(2), Χωραφάς 9(1), Μπίμπας 9(1), Κωνσταντίνου 2, Σχοινάς, Κόκλας, Κουγιουμτζής, Παρασκευόπουλος

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ- ΑΙΤΩΛΙΚΟ 67-61

Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου σε ένα παιχνίδι με ένταση επικράτησε του Αιτωλικού και παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Αιτωλικού μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε στο σκορ αλλά εν τέλει ο ΠΑΣ ισοφάρισε με την λήξη της περιόδου σε 12-12. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα κατάφεραν να κλέψουν μπάλες και να βγάλουν αιφνιδιασμούς και με αυτό τον τρόπο πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με είκοσι ένα πόντους διαφορά 41-20.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο. Εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του ΠΑΣ το Αιτωλικό κατάφερε να μειώσει 1 και 18 πριν το τέλος στους τρείς πόντους 60-57. Εκεί όμως οι παίκτες του ΠΑΣ αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν την νίκη με 67-61. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΣ οι δυο εκπληκτικοί του έφηβοι οι Γκρέκας και Χουλιάρας με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από το Αιτωλικό Γρατσινόπουλος με 24 και Κοτσόργιος, Μακρής από 12 ξεχώρισαν.

Δεκάλεπτα: Α: 12-12 Β:28-9 Γ:12-22 Δ:14-19

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ(Σταθάτος): Αμπλάς 6(1), Φρέγκου 2, Θεοδώρου 4, Δούρος 7(1),Χουλιάρας 16(2), Γκρέκας 23(2), Αδαμόπουλος 4, Μαυρέλης, Σταυρόπουλος

ΑΙΤΩΛΙΚΟ(Μηλιώνης): Σφυρής, Κοτσόργιος 12, Κουφός 6(1), Γρατσινόπουλος 24(2), Κοργιαλός, Κιουτσούκαλης 7, Μπουμπουτσάρης, Κολοζάκης, Τουσίνι, Παρράς, Μακρής 12(1)

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ- ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 91-59

Εύκολη νίκη για την ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη απέναντι στο νεανικό και αξιόμαχο σύνολο του Παναιτωλικού. Οι γηπεδούχοι πολύ καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά είκοσι τεσσάρων πόντων 33-9 και ουσιαστικά να βάλουν τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση. Η ομάδα του Παναιτωλικού από εκείνο το σημείο και μετά πάλεψε το παιχνίδι και οι νεαροί του παίκτες προσέφεραν όμορφες φάσεις. Ειδικά κάποια καλάθια του Δημήτρη Κυριλή χειροκροτήθηκαν από όλο το γήπεδο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ιωάννου με 18 πόντους και ο Οικονομόπουλος με 17 ενώ από τον Παναιτωλικό ο Δημήτρης Κυριλής είχε 17 πόντους και ο 14χρόνος αδερφός του Θοδωρής 14.

Δεκάλεπτα: Α:33-9 Β:21-20 Γ:25-14 Δ:12-16

ΧΑΡ.ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ(Μούτσιος): Ιωάννου 18(3), Δημητρόπουλος 6, Γατσούλης 2, Καρβέλης 6(2), Καραντινός 6, Τέγος 11, Σταυρόπουλος 12(1), Τσαπατσώρης, Μπιτίνης 4, Τσεκλένης 11, Οικονομόπουλος 17, Ντάλλας

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ(Λιόκαυτος): Κυριλής Θ. 14, Κατερινόπουλος 2, Καραπάνος 8, Κυριλής Δ. 17(2), Καλιακμάνης 8, Δημητριάδης 2, Μηνασιάν, Κατσίμπας, Ξανθόπουλος, Γκρίζης 6, Παρθένης 2

ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ 99-81

Η Νικόπολη συνέχισε το αήττητο σερί της απέναντι στον Πύρρο Αρταίων που πάλεψε το παιχνίδι καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 47-51. Στην τρίτη περίοδο και σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι, η Νικόπολη μπήκε μπροστά στο σκορ με 74-70 και τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά και να φτάσει στο τελικό 99-81.  Πρώτος σκόρερ για τη Νικόπολη ο Πολίτης με 35 πόντους, ενώ για τον εκπληκτικό σήμερα Πύρρο Αρταίων, 19 πόντους πέτυχε ο Δημητρίου, 18 ο Βάσιος και 15 ο Λεμονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 47-51 (ημχ.), 74-70, 99-81

ΣΚ Νικόπολη (Βαβέτσης Ν.): Παρούσης 11 (3), Σκανδάλης 4, Μπούντας, Κακιούζης 12, Πολίτης 35 (1), Βασιλειάδης 4, Τσιτσώνης, Θειακός 12, Μπάλλας 19 (1)Πύρρος Αρταίων

(Κωσταπαππάς Γ.): Χαμαλίδης 7, Οικονομίδης, Λεμονιάς 15 (2), Λιόντος 7 (1), Γκανάρας 9, Πλακούτσης, Καρύδης 6, Βάσιος 18 (2), Ζωτός Π., Δημητρίου 19

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ- ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΩΧΟΡΙΟΥ 50-55

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε στο ΔΑΚ Άρτας ο Αχιλλέας Νεοχωρίου, ο οποίος νίκησε με 55-50 τον Αίαντα Άρτας και πήρε το «πάνω χέρι» στην υπόθεση παραμονή. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Κατσίμπρας και Μπόσμος με 15 πόντους, ενώ για τον Αίαντα 19 πόντους σημείωσε ο Κέφης.

Τα δεκάλεπτα: 10-6, 21-23 (ημχ.), 37-41, 50-55

Αίας Άρτας (Τράμπας Χρ.): Σακκάς 6, Τσώλας, Γιαννούλης 9 (1), Σμύρης 4, Ζολώτας, Τζουμανίκας, Κέφης 19 (3), Νάστος, Ζωτός 3, Τσόγκας, Δράκος 9, Γρίβας

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Φιλίππου Γ.): Γιαννάκης, Κατσίμπρας 15 (3), Ζούπας 8 (1), Γεωργάκης 2, Ράγγος, Αρχιμανδρίτης 11, Χαλκιάς, Ντανάι 2, Μπόσμος 15, Κίτσιος, Θεοδώρου 2, Μέτος

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ-Α.Γ.Σ.Ι 34-75

Τη νίκη με 34-75 πήρε σήμερα ο ΑΓΣΙ απέναντι στην Παραμυθιά. Οι παίκτες του Παναγιώτη Κοντογιάννη ήταν από την αρχή στην θέση του «οδηγού» στο σκορ και κατάφεραν να πάρουν ένα πολύτιμο διπλό που τους διατηρεί στην κορυφή του Γ’ ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ. Επόμενος αντίπαλος ο ΠΑΣ Γιάννινα, στο κλειστό της Λιμνοπούλας, την Κυριακή, 1 Δεκεμβρίου στις 12 το μεσημέρι.

Δεκάλεπτα: 7-13, 9-20, 11-27,7-15

ΑΓΣΙ (Κοντογιάννης): Πόθος 2, Πάτρας 4, Φυραρίδης, Κοντός 9, Μαυρογιάννης, Μάντζιος Δ. 10, Μάντζιος Π. 10, Μάκης 8, Τάσσης 8, Φίλιος 3 (1), Αυγερινός 15 (3), Πανταζής 6.