ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΣΚΑ Η ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 40-45 ΤΟΝ ΑΡΗ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (live score Άρης Πετρούπολης -Αγ. Παρασκευή ο τελικός κυπέλλου ΕΣΚΑ γυναικών )

O μεγάλος τελικός κυπέλλου ΕΣΚΑ των γυναικών Άρης Πετρούπολης -Αγ. Παρασκευή στην ιστοσελίδα μας sportshero.gr/basket σε συνεργασία με την ΕΣΚΑ .

Στο 3΄το σκορ έίναι 5-6 για την Αγ. Παρασκευή ενώ στο 7΄ 9-8 περνά μπροστά ο ¨Αρης Πετρ.

Ο τελικός στο κλειστό ΔΑΙΣ έχει πολύ κόσμο και η "Σάντα" με κορυφαία την Σόνια Γιουκάκη προηγείται 12-14 στο δεκάλεπτο . Καλύτερη του ¨Αρη ως τώρα η  Ανδριάνα Τσουμάνη

Στο 13΄η Αγία Παρασκευή προηγείται 12-18 και παίρνει το πρωτο σημαντικό προβάδισμα στον τελικό . Η ομάδα των Αναγνωστόπουλου Στρατάκου συνεχίζει να έχει προβάδισμα 16-21 στο 15΄.Σκορ στο 18΄ 18-24 . Σόνια Γιουκάκη και Ντόρα  Μαστρογιαννίδου κυριαρχούν ενώ παλεύει για τον Άρη η Γιούλη Γιακουμάτου.

Το α΄  μέρος δεν έχει τελειώσει ακόμη αλλά ανήκει σίγουρα στην Αγία  . Ολοκληρώθηκε το α΄ μέρος σκορ 20-26 η Αγία Παρασκευή προηγείται του ¨Αρη Πετρούπολης

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με την Αγία να διατηρεί το σχετικά μικρό προβάδισμα 22-29 (23΄).  Στο ίδιο μοτίβο 24-31 στο 25΄. Η Σόνια Γιουκάκη είχε αναδειχθεί mvp το 2011 όταν η Αγία είχε πάρει το κύπελλο ΕΣΚΑ και προφανώς θέλει να το πάρει και σήμερα . Με αυτήν κορυφαία η ομάδα της προηγείται 24-34 στο 27΄ μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι . Σκορ 26-34 στο 29΄ . Χαμηλό το σκορ αλλά σίγουρα πιο μεγάλη επιθετική αφλογιστία για τον ¨Αρη . Το δεκάλε[το ολοκληρώθηκε και η Αγία είναι πάντα μπροστά 26-36. Δεν είναι σκορ ασφαλείας αλλά αν δεν αλλάξει κάτι  για τον Άρη Πετρ. η Αγία δύσκολα δεν θα στεφθεί κυπελλούχος .

Με τρίποντο της Λιάγκα ο ¨Αρης μειώνει 29-36 .Η αντεπίθεση του Άρη συνεχίζεται και η Αγία έχει κολλήσει στην επίθεση. Μειώνει η Τσουμάνη 31-36 (μικρό σερί 5-0 του Άρη). Το σερί μεγαλώνει και ο τελικός παίρνει δραματική μορφή αφπού μειώνει 33-36 η Τσουμάνη και ισοφαρίζει η Λιάγκα με τρίποντο . Νέο καλάθι για Άρη με Καβαλάρη και μετά από ώρα προβάδισμα 38-36 στο 38΄! Σερί 12-0 άποντη η Αγία στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Απεγνωσμένα ψάχνει για σκορ η Αγία και το βρίσκει στο 38΄ μετά από οκτώ λεπτά αφλογιστίας με τρίποντο της  Μιμής Χαρίτου (38-39).  Η Σάντα εμφανίζεται και παίρνει ψυχολογία. Η Γιουκάκη κάνει αποφασιστικό κλέψιμο και η Γιακουμάτου της κάνει φάουλ . Με δύο στις δύο βολές η ΓιουκάΚη κάνει το 38-41 !

Ο ¨Αρης θέλει να επανέλθει . Με δύο στις δύο βολές της Ντίνας Καβαλάρη μειώνει σε 40-41.

Τελευταίο λεπτό και στα 46΄΄ άστοχο τρίποντο της Λιάγκα για τον ¨Αρη . Η Γιουκάκη με δύο βολές έκανε το 40-43 και αυτή είναι η μεγάλη πρωταγωνίστρια αφού με δίποντο τσα 12΄΄ στέλνει  ουσιαστικά το κύπελο στο Κοντόπευκο. (40-45).

Η Σόνια Γιουκάκη με έξι δικούς της πόντους στο τελευταίο ενάμισι λεπτό έκρινε τον κυπελλούχο και αυτή είναι η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ . Νίκησε 40-45 τον ¨Αρη σε ένα φοβερό τελικό που στο 30 φαινόταν ότι θα κριθεί μάλλον άνετα για την Σάντα . Oμως ο Άρης Πετρούπολης εξαπέλυσε μια φοβερή αντεπίθεση και με σερί 12-0 όχι μόνον μάζεψε την διαφορά αλλά πέρασε και 38-36 . Όμως το τρίποντο της Χαρίτου στο σημείο εκείνο και μετά η Γιουκάκη που σίγουρα θα ανακηρυχθεί πάλι όπως το και το 2011 mvp έκρινε τον τελικό για την Σάντα . Η Σόνια αναδείχθηκε και πρώτη σκόρερ του τελικού και φυσικά πολυτιμότερη παίκτρια