Την πέμπτη διαδοχική νίκη του πέτυχε ο Πανιώνιος. Τελευταίο «θύμα» του, οι Εσπερίδες και μάλιστα εκτός έδρας, με τους «πάνθηρες» να ... παίρνουν εκδίκηση για την ήττα τους στον 1ο γύρο στην Νέα Σμύρνη! Αυτή ήταν σίγουρα η νίκη της 12ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, καθώς τα κορίτσια του Πανιωνίου υποχρέωσαν τις Εσπερίδες στη δεύτερη φετινή ήττα τους, με 77-69. Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί όλα τα καλάθια της σπουδαίας αναμέτρησης:

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Το συγκρότημα του Αλέκου Παππά στηρίχθηκε στην εκπληκτική Μπρίτανι Τζόνσον, η οποία είχε 28 πόντους με 6/9 βολές, 5/7 δίποντα και 4/7 τρίποντα, μία ασίστ και ένα κλέψιμο και αν και ήταν ... εξαφανισμένη στο πρώτο ημίχρονο, έκανε ... πάρτι στην 3η περίοδο όπου δεν έχασε σουτ με τις αντιπάλους να παίζουν πάνω της ασφυκτική άμυνα και έδωσε στην ομάδα της την νίκη χάρη στο πληθωρικό τρόπο παιχνιδιού της.

Δεν έφθασε, για τις γηπεδούχες, η εκπληκτική εμφάνιση της Λατόγια Ουίλιαμς (32 πόντοι, 13 ριμπάουντ, δύο ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα), καθώς από την στιγμή που φορτώθηκε με 4 φάουλ η Τζεγιαννάκη δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην θέση της πλέϊ μέϊκερ.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Μαγγωνάκης.

Δεκάλεπτα: 26-18, 42-31, 53-53, 69-77.

Εσπερίδες (Λειβάδης): Τζεγιαννάκη 10 (2), Καλογήρου 14 (4), Αθανασίου 3 (1) Λουκάτου 2, Σπίνου, Μουζάκη, Καλοπίτα, Ντάναμ 8, Γουίλιαμς 32.

Πανιώνιος (Παππάς): Αξιοπούλου 9 (1), Τασούλη 4, Τζόνσον 28 (4), Παπαμιχαήλ 11, Θεοδωρομανωλάκη, Μίλκοβα 23, Ανδρουλάκη, Γιαννακοπούλου 2.