Στον πιο ενδιαφέροντα αγώνα της 18ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, οι παίκτριες του Παναθηναϊκού επιβλήθηκαν μετά από δύο παρατάσεις, με 87-80 των Εσπερίδων, με την κανονική διάρκεια της αναμέτρησης να λήγει με 67-67 και την πρώτη παράταση με 76-76. Οι γηπεδούχες έδειξαν να «καθαρίζουν» τη νίκη όταν με σερί 13-1 προηγήθηκαν στο 35’ με 65-57. Οι φιλοξενούμενες όμως δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους και με 2/2 βολές της Νταϊάνα Ντέλβα ισοφάρισαν σε 67-67, στέλνοντας τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ούτε εκεί όμως οι δύο αντίπαλοι κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους. Οι Εσπερίδες και πάλι προηγήθηκαν, με 71-67, ενώ η Δήμητρα Καλοπήτα θα μπορούσε να τελειώσει τον αγώνα στο 74-71, αλλά δεν ήταν ψύχραιμη. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στη γραμμή των βολών, με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 76-73, 7’’ πριν από το φινάλε, και την Κατερίνα Σπαθάρη να ισοφαρίζει με τρίποντο. Στη δεύτερη παράταση ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα πολλά φάουλ των αντιπάλων και πήρε σπουδαίο «διπλό», που τον διατηρεί στην 3η θέση της κατάταξης, μαζί με τον Πανιώνιο

Διαιτητές: Διμπινούδης, Τσαρούχα.

Δεκάλεπτα: 13-15, 32-29, 50-54, 67-67 (κ.α.), 76-76 (α’ παρ.), 80-87.

Εσπερίδες (Μανιάτης): Τζεγιαννάκη 10 (1), Καλογήρου 13 (3), Αθανασίου, Λουκάτου 2, Σπίνου, Λουκά, Καλοπίτα 6, Ντάνομ 18, Γουίλιαμς 31 (2).

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Σπαθάρη 6 (2), Βλάνη 2, Κοσμά 26 (2), Ντέλβα 27, Μαγκλάρα 7, Τσακιρίδου, Χαβαλέ, Σουίρς 17, Σλούκα 2.