Από το σάϊτ των Εσπερίδων: Μια ακόμη ονειρεμένη εμφάνιση της Λατόγια Ουίλλιαμς (35π. , 12/19 διπ., 1/3 τρ., 8/11 βολ., 10 ριμπ., 2 ασίστ , 2 κλεψ., 10 κερδισμένα φάουλ, 0.987 tendex , συνεπώς triple double) και το "καρέ" των Εσπερίδων με την σπουδαία Αμερικανίδα , την εξαιρετική συμπατριώτισσά της Χέϊλι Ντάναμ (13π., 5/9 διπ., ¾ βολ., 4 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.) , την πόϊντ γκαρντ « τούρμπο» Θεώνη Τζεγιαννάκη (22π., 2/6 διπ., 3/5 τριπ., 9/10 βολ., 3 ριμπ., 6 ασίστ , 5 κλεψ. ) και την πάντα αξιόπιστη Ρούλα Καλογήρου (14π., 3/5 διπ., 1/1τρ., 5/6 βολ., 2 ριμπ., 1 ασίστ 1 κλεψ.) και να το 5 στα 5 με το εντυπωσιακό 86-83 στην Ν. Φιλαδέλφεια επί της ΦΕΑ .

Ένα φοβερό ματς έγινε και η ομάδα μας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά έδειξε ότι είναι πλασμένη για τα δύσκολα και επανήλθε δριμύτερη απέναντι σε ένα εξαιρετικό αντίπαλο που διαθέτει θαυμάσιο έμψυχο υλικό . Και να χάναμε πάλι μόνο κομπλιμέντα θα είχαμε να πούμε για τα κορίτσια μας αφού τα έδωσαν ΟΛΑ και τελικά δικαιώθηκαν.

Να πάρουμε τα πράγματα με την σειρά . Το ξεκίνημά μας ήταν εξωπραγματικό με σερί 0-12 και όλα πήγαιναν κατ΄ευχήν . Τα πρώτα σύννεφα ήρθαν με το δεύτερο φάουλ της Ουίλλιαμς που αναγκαστικά αποσύρθηκε από τον Λειβάδη . Το δεκάλεπτο τελείωσε 12-16 και οι γηπεδούχες που εκμεταλλεύθηκαν την απουσία της πρώτης σκόρερ της Α1 , αντέδρασαν και προηγήθηκαν με φοβερή ευστοχία στα τρίποντα (και την είσοδο Δελή και Νικολαίδου) στο 37-20! Ο Λειβάδης εκεί επανέφερε την Ουίλιαμς και σταδιακά όλα άλλαξαν . Η ομάδα μας ροκάνισε την διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο πίσω στο σκορ 41-34.

Στην επανάληψη οι κοπέλες μας μπήκαν αποφασισμένες να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Μείωσαν και έφτασε τελικά να ισοφαρίσουν 52-52 στο 29΄ . Με σερί 5-0 η ΦΕΑ έκλεισε το δεκάλεπτο 57-52 . Η αποβολή με 4ο φάουλ και αμέσως μετά τεχνική ποινή στην Λατόγια Ντέϊβις ήταν επίσης σημαντική . Το τελευταίο δεκάλεπτο πάλι η ΦΕΑ έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει κυρίως με την Νικολαίδου και την Σταμάτη αφού είχαν φορτωθεί με φάουλ Ντάναμ και Καλοπήτα . Στην επίθεση η Τζεγιαννάκη και η Καλογήρου ήταν εντυπωσιακές ενώ η Ουίλλιαμς έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι . Αποβάλλεται με 5ο φάουλ η Καλοπήτα και μπαίνει η Λουκάτου που τα πάει μια χαρά αν και δεν της δίνεται το πεντακάθαρο αντιαθλητικό φάουλ (της τράβηξε την φανέλα από πίσω η Δελή). Με φοβερά ψυχικά αποθέματα οι κοπέλες μας κυριάρχησαν και με αποφασιστικές άμυνες καθάρισαν το ματς . Το τρίποντο απελπισίας της ΦΕΑ στο φινάλε ήταν πολύ άστοχο και η ομάδα μας πανηγύρισε άξια.

Μεγάλη νίκη απέναντι σε ένα εξαιρετικό αντίπαλο και ασφαλώς η ψυχολογία ανεβαίνει στα ύψη. Η ομάδα μας πέτυχε 52 πόντους σε ένα ημίχρονο .Απίστευτο ! Μπράβο σε όλες τις κοπέλες που είχαν μεγάλη καρδιά αλλά και στους προπονητές … Από τις ηττημένες διακρίθηκαν Σταμάτη , Δελή , Νικολαίδου και η Χαλιβέρα στο β΄ ξεχώρισαν.

Δεκάλεπτα : 12-16, 41-34, 57-52, 83-86 Διαιτητές: Παπαθανασίου- Αναστασίου

ΦΕΑ (Καπογιάννη, Κωστόπουλος): Σταμάτη 18 (4), Δελή 14 (2), Κοχ 11 (1), Χαλιβέρα 20 (1 ), Νικολαΐδου 15, Ρούσσου, Βαλαντάση, Ντέιβις 5.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Λειβάδης, Μανιάτης): Τζεγιαννάκη 22 (3), Καλογήρου 14 (1), Αθανασίου, Λουκάτου, Σπίνου, Μουζάκη, Καλοπίτα 2, Ντάναμ 13, Ουίλιαμς 35 (1).