Δεν άντεξαν μέχρι τέλους οι νέοι με Γερμανία

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Μπάσκετ - Αγόρια
16 Ιουλίου 2018

Η Ελλάδα δεν συμπεριλαμβάνεται στα φαβορί για μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων ανδρών, ωστόσο δείχνει ότι θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της στο Κέμνιτς. Αυτό απέδειξε τουλάχιστον στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας η Εθνική, η οποία παρότι γνώρισε την ήττα από την οικοδέσποινα Γερμανία με 82-76, έπαιξε καλό μπάσκετ και ήταν ανταγωνιστική επί 40 λεπτά.

Οι Γιώργος Καλαϊτζάκης (21 πόντοι) και Δημήτρης Μωραΐτης (20 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας, η οποία δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-22 στο 13', έχοντας μεγάλα προβλήματα στην επίθεση. Η συνέχεια πάντως ήταν πολύ καλύτερη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε ένα επιμέρους 23-7, πήρε το προβάδισμα με 35-29 στο 19' και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 37-34. Το momentum άλλαξε άρδην στο Κέμνιτς. Όχι όμως για πολύ.

Η ομάδα του Άλαν Ιμπραχίμαγκιτς μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο όπως και στο πρώτο. Με ένα επιμέρους 15-2 στα πρώτα λεπτά προηγήθηκαν με 44-37 στο 24' και ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 29' (46-56). Όπως συνέβη όμως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και σε εκείνο το σημείο η Ελλάδα αντέδρασε και όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά, αλλά προηγήθηκε κιόλας έπειτα από πάρα πολλή ώρα στο 35' με γκολ-φάουλ του Γιώργου Καλαϊτζάκη (66-65). Κάπου εκεί πάντως οι μεγάλες προσδοκίες που δημιουργήθηκαν από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εξανεμίστηκαν.

Σάρωσαν τα ριμπάουντ οι Γερμανοί

Οι Γερμανοί "χτύπησαν" την Ελλάδα στην αδυναμία της κάτω από τα δύο καλάθια και πέτυχαν τους επόμενους έξι πόντους, με τον Λάγκερμπους να βάζει το ένα λέι-απ μετά το άλλο. Η Ελλάδα μάζεψε συνολικά μόνο 28 ριμπάουντ, 19 λιγότερα από τους (πολύ ψηλότερους και πιο δυνατούς) αντιπάλους της. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πάλι με μία διαφορά 4-5 πόντων και έλεγξαν το ματς μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα παρά την προσπάθεια της Εθνικής να κάνει την ανατροπή.

Με αυτή τη νίκη η Γερμανία εξασφάλισε μαθηματικά την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο και θα αντιμετωπίσει στους "16" την ομάδα που θα τερματίσει στην 4η θέση του 4ου ομίλου -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την Ισλανδία. Η Ελλάδα, από τη μεριά της, θα αντιμετωπίσει την Δευτέρα το Ισραήλ σε έναν άτυπο τελικό για την 2η θέση, η οποία θα στείλει το νικητή μάλλον κόντρα στην Σουηδία στα νοκ άουτ παιχνίδια. Στον αντίποδα, η ηττημένη θα τεθεί πιθανότατα αντιμέτωπη με την πολύ ισχυρή Ιταλία...

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 37-34, 51-58, 76-82.

Ελλάδα (Καστρίτης): Λούντζης 11 (7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 20 (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης Γ. 21 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές), Καλαϊτζάκης Π. 6, Πιλάβιος, Χρηστίδης 10, Παπαδάκης, Καμπερίδης 6, Αγραβάνης, Κουρέπης 2, Τάταρης.

Γερμανία (Ιμπραχίμαγκιτς): Βάιντεμαν 8, Χουντ, Χασφούρθερ 4, Ολίντε 9 (9 ριμπάουντ), Φρόιντενμπεργκ 6, Τσίλκα 13, Μουσίντι 15, Σάντερς, Σέριτς 2, Λάγκερπους 12 (7 ριμπάουντ), Στάνιτς 13 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ).