Ήττα αλλά όχι αγωνία για τους έφηβους

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Μπάσκετ - Αγόρια
03 Αυγούστου 2018

Μια ακόμη εθνική ομάδα δεν κατάφερε να σιγουρεύσει από νωρίς την παραμονή της στην κατηγορία που αγωνίζεται στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αλλά αυτή την φορά δεν θα χρειαστεί να ζήσει με την αγωνία του αν θα καταφέρει να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις.

Σε αγώνα κατάταξης, λοιπόν, για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Λετονία, η Εθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 70-85. H Ελλάδα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16, χωρίς όμως να υπάρχει ο κίνδυνος υποβιβασμού, αφού η χώρα μας θα φιλοξενήσει το Ευρωπαϊκό Εφήβων 2019 στο Βόλο. Για τις θέσεις 13-16 η Εθνική Εφήβων θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο της αναμέτρησης Κροατία - Ουκρανία.

ΟΙ δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, με την ελληνική να έχει αρχικά το προβάδισμα με 5-3, το οποίο όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει. Το τρίποντο του Ρογκαβόπουλου έκανε το 12-12 (4΄48΄΄), όμως οι Ισπανοί με υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα περιφερειακά σουτ κατάφεραν να προηγηθούν με 17-25.

Η ισπανική ομάδα στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να ξεφύγει με +10 μετά από τρίποντο του Αλδερέτε 29-39 (3’05’’) και λίγο αργότερα με 31-44 (1΄49΄΄), επιβάλλοντας το δικό της ρυθμό στον αγώνα. Ωστόσο, ένα σερί 5-0 από την ελληνική ομάδα μείωσε και πάλι τη διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα (36-44). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στην τρίτη περίοδο, όταν η ισπανική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί (45-56), αλλά όμως και πάλι χάρη στην ελληνική αντίδραση να μην διευρύνεται η διαφορά, αλλά να περιορίζεται σε μονοψήφιο προβάδισμα (48-57).

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε με... μπλακ-άουτ κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους Ισπανούς να ξεφύγουν... Με επί μέρους σκορ 2-15 η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει με 50-72 (6΄14΄΄). Η κατάσταση πλέον ήταν μη αναστρέψιμη και η Ισπανία επικράτησε με το τελικό 70-85.

Δεκάλεπτα: 17-25, 36-44, 48-57, 70-85

Διαιτητές: Βογίνοβιτς (Μαυροβούνιο), Μπέατ (Νορβηγία), Γέβτοβιτς (Σερβία)

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 6, Ρογκαβόπουλος 10(2), Γαργαλής 3(1), Σανδραμάνης 11(1), Χατζηδάκης 6, Τσουμάνης 12, Τσιρογιάννης 7, Βουλγαρόπουλος 3, Κουρτίδης 4, Χουγκάζ 4, Καράμπελας 2, Καματερός 2.

Ισπανία (Πράντο): Αλόθεν 16(2), Ταμάγιο 3, Σόλα, Πρακτίγια 7(1), Πάρρα 17, Παρράντο 12(1), Κουέβας 13(2), Ντίκε 5, Ντε Μπλας 4, Φερνάντεζ 3, Αλντερέτε 5(1), Αγιέσα.