Warning: Creating default object from empty value in /home/hero/public_html/components/com_k2/models/item.php on line 503

H Εθνική νέων γυναικών ελπίζει στην άνοδο (61-57) την Σουηδία

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Μπάσκετ - Κορίτσια
10 Ιουλίου 2015

H Εθνική μας νέων γυναικών νίκησε σήμερα (10/07) στην Ποντγκόριτσα την Σουηδία 61-57 αφού κατάφερε να αποφύγει στο φινάλε ένα αδικαιολόγητο εγκεφαλικό ! Ένα Grexit να τραβάς τα μαλιά σου αφού το σκορ ήταν 42-56 7'30'' πριν το φινάλε .

Εκεί η Φασούλα υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ το τέταρτο προσωπικό της και μας πήρε η κατηφόρα. Η  Εθνική μας πήρε διαζύγιο από το καλάθι και είχε αφλογιστία πέντε λεπτά με αποτέλεσμα  η κάκιστη σήμερα Σουηδία να αρχίσει να πιστεύει στην ανατροπή . Μείωσε 53-56 με τρία λεπτά στο ρολόϊ . Η Χριστινάκη πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι 2'23'' από ασίστ της Κυρατζή που είχε επτά τελικές !

Η Λιούντγκρεν μείωσε 55-58 και η Κυρατζή με μία βολή έκανε το 55-59 ενώ η Φασούλα σφράγισε την ελληνική νίκη επίσης  με μία βολή 55-60 στα 22''. Η Στερν μείωσε σε 57-60 στα 15'' μαι έκανε φάουλ στην Χριστινάκη που με μία στις δύο τελειώσε οριστικά το ματς . Στην λήξη έκανε το 5ο της φάουλ η Φασούλα στην Λιούνγκρεν που αστόχησε.  Η Εθνική πλέον είναι σε προβιβάσιμη θέση υπερτερώντας της Σουηδίας αν και μοιάζει πιθανό πλέον το σενάριο να μπει στην ισοβαθμία η Αυστρία. Η τριπλή με Σουηδία και Αυστρία πάλι ευνοεί εμάς και την Σουηδία. Αρκεί βέβαια να μην κάνουμε καμία απίθανη αυτοκτονία με την Βουλγαρία αύριο (11/07) στις 17.10

Η Εθνική μας ήταν σήμερα πολύ καλύτερη σοβαρή και παραγωγική και με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο άξιζε την νίκη και είχε κορυφαίες Φασούλα (19π., 4 ριμπ.), Χριστινάκη (18π., 10 ριμπ.)  ως συνήθως και εξαιρετική την Ραφαέλα Αγγελίδου πολύ καλή την Κυρατζή . Κορυφαία Σουηδέζα η Λίντεν .

0

Σε άλλο ματς που προηγήθηκε Βοσνία -Ρουμανία 86-47 (η Βοσνία ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα αύριο και μεθαύριο είναι σίγουρα πρώτη) . Ελπίζουμε όμως να κάνει το καθήκον της με την Αυστρία την Κυριακή . Επίσης Λιθουανία Μ Βρετανία 56-49 . Η Λιθουανία αύριο με την Αυστρία παίζει την κατηγορία αφού με ήττα είναι νοκ άουτ . Νοκ άουτ το Μαυροβούνιο μετά την ήττα  50-56 από το Ισραήλ .

Καφαντάρη:«Παίξαμε εξαιρετικά στην άμυνα στο Α’ ημίχρονο. Σταματήσαμε το επιθετικό τρανζίσιον της αντιπάλου,  ελέγξαμε την άμυνα κάτω από το καλάθι, πήραμε τα ριμπάουντ και δεν  αφήσαμε να γίνουν δεύτερες επιθέσεις. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου παίξαμε επίσης καλά και βγάλαμε και αιφνιδιασμούς. Στην τελευταία περίοδο  ρισκάραμε στις βοήθειες και δεχτήκαμε ελεύθερα τρίποντα.

Χάσαμε παράλληλα εύκολα καλάθια και αρκετές βολές με συνέπεια η Σουηδία να μειώσει. Παρόλα αυτά υπήρχε σοβαρότητα στις τελευταίες επιθέσεις και πήραμε τη νίκη. Χαιρόμαστε για τη σημερινή νίκη, αλλά πρέπει να κερδίσουμε και τα υπόλοιπα δύο ματς για να είμαστε σίγουρα στις τρεις ομάδες που θα ανέβουν. Κρατάμε πάντως την τύχη στα χέρια μας».