Συνεχίζει αήττητος ο Εθνικός Ευόσμου Κορδελιού

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Μπάσκετ
10 Φεβρουαρίου 2019

Δελτίο Τύπου: - Οι νίκες χρειάζονται ταλέντο και η επανάληψη τους χαρακτήρα. Λόγια του μεγάλου John Wooden , που στην προκειμένη περίπτωση , οι παίχτες του Εθνικού Κ.Σ. έχουν και τα δύο .

Στο κλειστό της Χαλάστρας οι φιλοξενούμενοι , πραγματοποιώντας φέτος , ίσως την πιο μεστή τους εμφάνιση , κέρδισαν πολύ πιο εύκολα , απ όσο φανερώνει το τελικό σκορ . Κέρδισαν τον 2ο στην τάξη , βαθμολογία , Αξιό Ανατολικού με 41 - 83 . Τίποτα δεν φανέρωνε το 5 - 0 στα πρώτα λεπτά υπέρ του Αξιού , ότι ο Εθνικός Κ.Σ. θα είχε μια τόσο εύκολη βραδιά . Με μπροστάρη και μαέστρο τον προπονητή Δημήτριο Νέτα , ο οποίος αν και είχε βασικές ελλείψεις ελέω τραυματισμών , και πρώτο βιολί τον Προδρομίδη Ανέστη , άρχισε η αντεπίθεση άμεσα .

Η εκπληκτική ευστοχία του εν λόγω παίχτη έφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 10 - 20 . Από εκεί και πέρα , αν και πλήρης ο Αξιός , δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει την διαχειριστική ευχέρεια του αντιπάλου προπονητή , ο οποίος με συνεχόμενες αλλαγές κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα στο 2ο δεκάλεπτο και με σκορ 19 - 32 . Στο τρίτο δεκάλεπτο , αν και οι γηπεδούχοι μπήκαν με όρεξη , οι φιλοξενούμενοι δεν φαίνεται να πτοήθηκαν από την πιεστική άμυνα της άλλης ομάδας .

Εν αντιθέσει έβαλαν ταφόπλακα σε οποιοδήποτε σκέψη για ανατροπή του αποτελέσματος , και με εκπληκτική ευστοχία στα σουτ εντός πεδιάς , αύξησαν την διαφορά στους 34 πόντους . Το τέταρτο δεκάλεπτο , είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα , με τον αγώνα να λήγει με σκορ 31 - 73 .

Αναλυτικά : ΑΞΙΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ - ΕΘΝΙΚΟΣ Κ.Σ. : 31 - 73 ( Τελικό σκορ ) Δεκάλεπτα : 10 - 20 , 19 - 32 , 23 - 57 , 31 - 73 ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : Τσαρδούλιας , Κλεπουσνιώτου ΑΞΙΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ( Αναγνωστίδης , Μπαλανός Γ. ) : Πουμπουρίδης , Μπλιούκας 7 , Σαμπίδης 1 , Βουδούρης 8(1) , Μπαλανός Γ. 3(1) , Κανακάς 5(1) , Τσιάρας 3 , Μητρόπουλος , Μοσχότογλου Θ. , Βέλκος 2 , Μοσχότογλου Α. 2 ΕΘΝΙΚΟΣ Κ.Σ. ( Νέτας ) : Οταμπασίδης 12 , Προδρομίδης 17(1) , Στρίμτσος , Γκάζος 11(1) , Καπετανίδης 12 , Μιμήκος , Χαρτάμπιλας 3(1) , Σταυρίδης 2 , Βατιάνης 5(1) , Μπρακόπουλος 2 , Χιτ 9

Με αυτήν του τη νίκη ο Εθνικός Κ.Σ. , παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς , συνεχίζοντας το εκπληκτικό σερί των 17 συνεχόμενων νικών . Επόμενος αγώνας εντός έδρας , με την Α.Ε.Κ. Αγ. Αθανασίου , στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του 2ου γύρου , στην προσπάθεια του για να τερματίσει πρώτος στον όμιλο του , για απ ευθείας άνοδο από την Γ2 Ε.ΚΑ.Σ.Θ. στη Γ1 .