Πρώτος ο Αθηναϊκός, νίκη για τα Εξάρχεια στο «Δημήτρης Καλτσάς». Video on air!

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Μπάσκετ
23 Σεπτεμβρίου 2012

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, ο Αστέρας Εξαρχείων επικράτησε του Ελληνικού με 68-67, για την τελευταία ημέρα του δεύτερου τουρνουά «Δημήτρης Καλτσάς» που διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία ο Sony Αθηναϊκός Α.Σ.Β.  στο κλειστό της «Εργάνης».

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτριες του Ελληνικού είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και κατάφεραν στο τέλος της δεύτερης περιόδου να έχουν ένα μικτό προβάδισμα με 43-38. Στην τελευταία περίοδο του ματς, ο Αστέρας Εξαρχείων εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του,  κλείνοντας την ψαλίδα της διαφοράς. Η αρχηγός του Αστέρα, Λίτσα Βλάχου με δύο εύστοχες βολές 27 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της με 65-66.

Δεκάλεπτα: 24-22, 43-38, 56-50, 67-68

Ελληνικό (Καπογιάννη): Σταμάτη 15(2), Ευμορφοπούλου, Τσουκαλά, Στεφάτου, Μπαλτά 5(1), Χαλιβέρα 10(2), Μπόνη 2, Μουρντ 5, Αξιοπούλου, Μπροκ 29(1), Λουκα 1.

Αστέρας Εξαρχείων (Κουλουριώτης): Δελλή 20(3), Καλαμπάκου, Βλάχου 12(1), Τσακιρίδου 10, Πατέλη 11(1), Γλυνιαδάκη 1, Βούλγαρη, Καστ 14, Μπαζίμα.

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Sony Αθηναϊκός  Α.Σ.Β. καθώς στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η διοργάνωση επικράτησε της Τερψιθέας Γλυφάδας με 79- 49.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, αλλά μετέπειτα ο Αθηναϊκός μεγιστοποίησε την απόδοσή του και βρέθηκε στο τέλος του ημιχρόνου να προηγείται με έντεκα πόντους (39-28). Οι παίκτριες του Γιώργου Ζευγώλη πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβαζαν σταδιακά την διαφορά από τον αντίπαλό τους. Με το τρίποντο που πέτυχε η Δανάη Καμμένου στο 39ο λεπτό, ο Sony Αθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με 32 πόντους διαφορά (79-47). Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Αθηναϊκού ήταν η Μιλένα Βουκίσεβιτς με 16 πόντους, ενώ τις πολύ καλές της εμφανίσεις στο τουρνουά συνέχισε η Ζωή Κεχαγιά που σημείωσε 12 πόντους.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Αθηναϊκό και την Τερψιθέα Γλυφάδας, η σύζυγος του αείμνηστου Δημήτρη Καλτσά, κ. Μαίρη Καλτσά μαζί με τον πρόεδρο της ΕΣΚΑ κ. Δημήτρη Μπασούρη παρέδωσαν αναμνηστικές πλακέτες στις τέσσερις αρχηγούς των ομάδων που πήραν μέρος στο τουρνουά.