Συνεχίζουν με το απόλυτο Διομήδης και ΑΣΕ Δούκας

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Χάντμπολ
09 Οκτωβρίου 2017

Την 3η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Handball Premier κατέκτησε ο Διομήδης Άργους, επικρατώντας 24-22 του Φιλίππου Βέροιας.
Στο κλειστό της Νέας Κίου η ομάδα του Κώστα Δεληγιάννη εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό τετράλεπτο (28-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του δεύτερου, πραγματοποιώντας σερί 5-0 (από 10-11 σε 15-11).

Από τότε έγινε… αφεντικό του αγώνα, αφού οι Βεροιώτες είχαν ξεκινήσει καλύτερα το ματς έχοντας το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή.
Στο 50΄ο Ι. Αργυρού έκανε το 21-17, αλλά ο Φίλιππος Βέροιας πλησίασε (21-20) στο 55’ με δύο γκολ του Σεϊρεκίδη και ένα του Αποστολίδη.
Στο 57΄ με το σκορ στο 23-21 οι Βεροιώτες κέρδισαν πέναλτι με τον Γρηγοριάδη και έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα για δύο λεπτά (δίλεπτο Μούγιτς) μπορούσαν να γυρίσουν το ματς.
Ωστόσο ο Άρσιτς σταμάτησε τον Στηβ Παπαδόπουλο από τα 7 μέτρα και στην επόμενη φάση ο Ιούλιος Αργυρού έκανε το 24-21, «σφραγίζοντας» την μεγάλη νίκη των γηπεδούχων.

Ο Δούκας νίκησε εύκολα 29-15 τον ουραγό Πανελλήνιο, ενώ επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός με 34-19 απέναντι στον Φοίβο Συκεών.

Από έναν πόντο πήραν Χιλιώτης ΓΣ Δράμας 1986 και ΓΑΣ Καματερού στο κλειστό «Κραχτίδης» μπροστά σε μία πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 20-20 με την γηπεδούχο ομάδα να ελέγχει το ματς και να έχει σχεδόν συνέχεια το προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ψύχραιμοι στο φινάλε, δείχνοντας χαρακτήρα.

Η Δράμα με κορυφαίο και πάλι τον Τουνγκελίδη (9 γκολ) κατάφερε να ξεφύγει με 4 γκολ (14-10) στο 43’, αλλά το Καματερό… ροκάνισε την διαφορά και ισοφάρισε 19-19 με τον Τότο στο 58’.
Ο Θωμίδης έβαλε και πάλι μπροστά την Δράμα με 20-19 στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο ο Μπούτος στο 59:56, χάρισε τον βαθμό στους φιλοξενούμενους.

Συνθέσεις- Στατιστικά

ΑΟ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 24-22
Τα πεντάλεπτα: 1-0, 1-2, 4-5, 6-7, 8-8, 12-11 (Ημίχρονο), 15-13, 16-14, 18-16, 21-18, 21-19, 24-22
ΑΟ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Ταουσάνης 1, Κρεμαστιώτης, Σμυρνιώτης, Αργυρού Χ. 2, Αργυρού Ιουλ. 7, Μούγιτς 5, Χειβιδόπουλος, Αϊβαλιώτης, Μάρκοβιτς 5, Μπεκιάρης, Χαντέλης, Τσατσάς, Άρσιτς, Γιόσμου 3, Δάσκαλος 1.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κύρος Σαράφης): Ευαγγελόπουλος, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής, Παπαδόπουλος Α., Τσιμπούλας, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Σεϊρεκίδης 6, Φιλόσογλου, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 3, Ασρενασβίλι 3, Γρηγοριάδης 1, Παπαδόπουλος Σ. 2.
Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 5/5-1/2.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 29-15

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 6-2, 8-4, 9-7, 11-8 (ημχ.), 13-10, 17-13, 21-14, 23-15, 25-15, 29-15
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κώστας Μπούνας): Μωραΐτης 1, Τόμπρος, Παπαπούλιος 2, Γκέρτσος, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς 6, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπάγιος 2, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης 2, Νταρσουλάντ 7, Αραπακόπουλος 4, Π. Κολλύρης, Κεδέρης 3
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Αντωνιάδης, Νιντερέγγερ, Σιαματάς 5, Πανταζής 1, Ζαφείρης, Οικονόμου, Κολιούλης 2, Κατρής, Ταουσάνης 1, Πόποβιτς, Ν. Κολλύρης 1, Τσομπανίδης, Τσακούλης 4, Κοροβέσης 1, Μπαλάσκας, Ζάτσε
Διαιτητές: Τσάκωνας – Κουτσός Δίλεπτα: 3-3 Πέναλτι: 1/2-3/4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 34-19
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 4, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 4, Στούμπης 3, Ασβεστάς, Α. Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Σανίκης, Αλβανός 5, Παπαδιονυσίου 4, Φάμπατς 2, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος 1, Χάλαρης 1
ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηγιαννίδης, Πίτσιος 1, Μέτσης 1, Χρ. Παπαδόπουλος 3, Π. Παπαδόπουλος, Λόια, Δεληζάνος 1, Μπόσκος 1, Χατζής, Μαρκάτος, Μιχαηλίδης, Μανωλούδης 1, Πατσιάς 3, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 7, Χατζηβακαλέλης 1
Διαιτητές: Τόλιος- Φωκίτης Δίλεπτα: 2-6 Πέναλτι: 4/5-0/1

ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986-ΓΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 20-20
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 4-3, 5-4, 5-5, 9-7 (ημχ), 10-9, 13-11, 14-13, 14-14, 18-18, 20-20
ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Τσεπίδης, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου 2, Ιακωβίδης, Τουνγκελίδης 9, Γιαννακόπουλος 3, Τσιτσίγκος, Θωνίδης 2, Τσαύλος 2, Κοβογλανίδης, Βακκάς, Κουτζακιώτης, Σισμανίδης.
ΓΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Σαμαράς 1, Λαδάκης, Σκοδριανός 1, Μπαλάσκας, Καμπουράκης, Μελετάκος 2, Πιτερός, Κλέωπας, Τότος 5, Μιμίκος, Μαγκαφουράκης, Μπούτος 6, Βορυλλάς, Κουρέτα 3, Χελιώτης 2, Βλαχοθανάσης.
Διαιτητές: Μπέτμαν-Τζαφερόπουλος Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 4/5-4-5.