Νίκη για Σγουρόπουλο, Μπογκντάνοβα στο ομαδικό

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Πινγκ Πονγκ
13 Οκτωβρίου 2018

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος με τη Ναντέζντα Μπογκντάνοβα άρχισαν με ευρεία νίκη την προσπάθειά τους στο ομαδικό. Για το 2ο γκρουπ το ελληνολευκορωσικό δίδυμο, που επισήμως αναφέρεται ως MixEurope 3, επιβλήθηκε με 3-0 των Γιαν Μαρί Νάιρε/Αννίκα Λάντστρομ από τις Φιλιππίνες και τη Φινλανδία αντίστοιχα, που υπολογίζονται ως MixIntercontinental 2. Έκανε έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο ταμπλό των «16», εκεί όπου θα περάσουν οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε γκρουπ. Ο Σγουρόπουλος και η Μπογκντάνοβα σημείωσαν αρχικά από μία νίκη στο απλό κι έπειτα επικράτησαν και στο διπλό. Αμφίρροπο ήταν μόνο το παιχνίδι της Λευκορωσίδας, όπου η νίκη ήρθε δύσκολα.  Απόψε στις 23:30 ώρα Ελλάδας δίνεται η συνέχεια με αντιπάλους τους Λιν Τζου/Σου Πέι από την κινεζική Ταϊπέι.

Ο Σγουρόπουλος με την Μπογκντάνοβα συνεργάζονται ξανά έπειτα από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων του περασμένου καλοκαιριού. Είναι νούμερο 14 στα φαβορί του ομαδικού και είχαν με το μέρος τους τις πιθανότητες στην πρεμιέρα του 2ου γκρουπ. Στην αρχή η Μπογκντάνοβα είχε μεγάλη πίεση από τη Λάντστρομ και όλα τα σετ κρίθηκαν στην παράταση, αλλά μετά η MixEurope 3 είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα MixEurope 3-MixIntercontinental2 3-0:

Ναντέζντα Μπογκντάνοβα-Αννίκα Λάντστρομ 3-1 (14-12, 10-12, 12-10, 12-10)

Γιάννης Σγουρόπουλος-Γιαν Μαρί Νάιρε 3-0 (11-4, 11-4, 11-8)

Σγουρόπουλος/Μπογκντάνοβα-Νάιρε/Λάντστρομ 3-0 (12-10, 11-9, 11-6)

Η διαδικασία των προκριματικών περιλαμβάνει 8 γκρουπ των 4ων ομάδων. Όλες οι ομάδες αποτελούνται από έναν άνδρα και μία γυναίκα και γι’ αυτό το αγώνισμα παρουσιάζεται επίσημα ως MixedTeamevent. Εκτός από τους Λιν Γιουν Τζου/Σου Πέι Λινγκ από την κινεζική Ταϊπέι, που βρίσκονται και στη θέση του επικεφαλής του γκρουπ, είναι αντίπαλοι οι Νάθαελ Έλις Χαμντούν/Λι Κα Γε από την Τυνησία και το Χονγκ Κονγκ αντίστοιχα (MixIntercontinental 1).

Η Παρασκευή (σ.σ. γύρω στη 1 ώρα μετά τα μεσάνυχτα για ώρα Ελλάδας) έκλεισε με ήττα 2-1 από την κινεζική Ταϊπέι κι έτσι με 1 νίκη και 1 ήττα στο 2ο γκρουπ το ελληνολευκορωσικό δίδυμο θα γνωρίζει το Σάββατο αν θα έρθει η κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων στο γκρουπ και κατά συνέπεια η πρόκριση στο ταμπλό των «16». Το βράδυ της Παρασκευής αντιμετώπισαν το 2ο φαβορί του αγωνίσματος, τους Λιν Γιουν Τζου και Σου Πέι Λινγκ και παίζοντας ελεύθερα διεκδίκησαν γερά τις πιθανότητές τους.

Μπορεί ο Σγουρόπουλος στο δικό του ατομικό παιχνίδι να μην κατάφερε ν’ αντισταθεί στον Λιν Γιουν, από τον οποίο είχε χάσει και στα προημιτελικά του απλού, ωστόσο η Μπογκντάνοβα πέτυχε δύσκολη νίκη στην αρχή και αργότερα οι δυο τους στο διπλό ήταν ανταγωνιστικοί. Το δίδυμο πάντως (που αναφέρεται ως MixEurope 3), έχει πολύ καλές ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Με νίκη στο φινάλε των ομίλων περνάει σίγουρα στα νοκ άουτ, ενώ αυτό μπορεί να συμβεί υπό προϋποθέσεις και σε περίπτωση ήττας. Στις 19:00 ώρα Ελλάδας είναι αντίπαλοι οι Νάθαελ Έλις Χαμντούν/Λι Κα Γε από την Τυνησία και το Χονγκ Κονγκ αντίστοιχα (MixIntercontinental 1).

Στην αναμέτρηση με την Ταϊπέι η Μπογκντάνοβα σημείωσε σπουδαία νίκη επί της Ασιάτισσας αθλήτριας στα 4 σετ. Ακολούθως ο Σγουρόπουλος αναμετρήθηκε για δεύτερη φορά μέσα στην εβδομάδα με τον Λιν Γιουν. Τώρα δεν του πήγε τίποτα καλά από την αρχή, ο Λιν επέβαλλε πλήρως το παιχνίδι του και γράφτηκε εύκολα το 3-0 σετ. Στο διπλό τα παιδιά από την Ελλάδα και τη Λευκορωσία πίεσαν, πήραν το 1ο σετ, όμως έχασαν με πολύ μικρή διαφορά το 2ο και το 3ο σετ και τελικά το ματς.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ταϊπέι-MixEurope 3 2-1:

Σου Πέι Λινγκ-Ναντέζντα Μπογκντάνοβα 1-3 (9-11, 11-6, 10-12, 9-11)

Λιν Γιουν Τζου-Γιάννης Σγουρόπουλος 3-0 (11-4, 11-4, 11-3)

Λιν Γιουν/Σου Πέι-Σγουρόπουλος/Μπογκντάνοβα 3-1 (9-11, 11-9, 11-8, 11-5)

Την ίδια ώρα, στον άλλο αγώνα του 2ου γκρουπ, ο Γιαν Μαρί Νάιρε και η Αννίκα Λάντστρομ από τις Φιλιππίνες και τη Φινλανδία αντίστοιχα (MixIntercontinental 1), νίκησαν με 2-1 τους Νάθαελ Έλις Χαμντούν/Λι Κα Γε από την Τυνησία και το Χονγκ Κονγκ αντίστοιχα (MixIntercontinental 1).

Στη βαθμολογία η Ταϊπέι προηγείται με 4 βαθμούς και ακολουθούν με 3 η MixEurope 3 και η MixIntercontinental 2. Αυτό που δίνει σοβαρό πλεονέκτημα στην ελληνολευκορωσική ομάδα σε περίπτωση ισοβαθμίας είναι ότι χτες επιβλήθηκε με 3-0 της MixIntercontinental 2. Αν νικήσει στον επίλογο των γκρουπ τους Χαμντούν και Λι Κα τότε θα πάρει σίγουρα το εισιτήριο για τη φάση των νοκ άουτ, έστω ως 2η (ο αγώνας αρχίζει στις 19:00 ώρα Ελλάδας). Αν χάσει με σκορ 2-1 τότε σε περίπτωση ισοβαθμίας με τη MixIntercontinental1 και τη MixIntercontinental 2 στους 4 βαθμούς θα ευνοηθεί με καλύτερο συντελεστή από τα μεταξύ τους ματς και θα πάρει τη 2η θέση του γκρουπ. Αν χάσει 3-0 θ’ αποκλειστεί από τη συνέχεια. Μένει έξω από τη 16άδα επίσης, αν χάσει με οποιοδήποτε σκορ και την ίδια ώρα η MixIntercontinental 2 ξεπεράσει την Ταϊπέι…Γενικά είναι έτσι μπερδεμένη η κατάσταση, που θεωρητικά δεν έχει σίγουρη πρόκριση στη 16άδα ούτε η Ταϊπέι των δύο νικών. Αν χάσει το Σάββατο με 3-0 από τους Νάιρε/Λάντσρομ θα υστερήσει σε τριπλή ισοβαθμία με τη MixIntercontinental 2 και τη MixEurope 3…