"Χάλκινη" Βουλιαγμένη με την υπογραφή της αρχηγού!

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Πόλο
28 Απριλίου 2013

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε τελικά ο ΝΟ Βουλιαγμένης που επικράτησε της Έγκερ με 13-10 στον μικρό τελικό του φάιναλ φορ του Champions Cup.

Οι παίκτριες του Κώστα Δήμου πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο κατέλαβαν την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη. Σε μεγάλη μέρα η αρχηγός του ΝΟΒ Αντιγόνη Ρουμπέση, η οποία πέτυχε έξι τέρματα για την ομάδα της, ενώ συνέβαλε τα μέγιστα και στην αμυντική της λειτουργία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις τυπικά φιλοξενούμενες Ουγγαρέζες να ανοίγουν πρώτες το σκορ με τη Dora Antal, ωστόσο η Βουλιαγμένη αντέδρασε άμεσα και προηγήθηκε με 2-1 χάρη σε τέρματα της Ρουμπέση. Οι δύο ομάδες σκόραραν η μία μετά την άλλη, μέχρις ότου ο ΝΟΒ απέκτησε προβάδισμα δύυο τερμάτων με τις Ρουμπέση και Τσουκαλά (5-3). Μάλιστα, η διεθνής αμυντικός πέτυχε κι άλλο γκολ, με το οποίο διαμόρφωσε το σκορ της πρώτης περιόδου (6-4).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι παίκτριες του Attila Kelemen ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και με δύο γρήγορα γκολ των Keszthelyi και Antal έφεραν το ματς στα ίσια (6-6). Ακολούθησαν τα γκολ της Λιόση και της Antal για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ισόπαλο (7-7). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στις αρχές του δευτέρου μισού του μικρού τελικού, με τις δύο ομάδες να παραμένουν ισόπαλες χάρη σε τέρματα των Ασημάκη και Keszthelyi.

Στα τελευταία 8 λεπτά του αγώνα ήταν η σειρά της Ατιγόνης Ρουμπέση να αναλάβει δράση και με τρία αναπάντητα γκολ έδωσε ισχυρό προβάδισμα στη Βουλιαγμένη, ενώ πλέον απέμεναν περίπου πέντε λεπτά αγώνα (11-8). Το σερί της ελληνικής ομάδας διεύρυνε η Αλεξάνδρα Ασημάκη (12-8), ενώ τα γκολ της διεθνούς φουνταριστής και των Keszthelyi και Antal διαμόρφωσαν το τελικό 13-10 υπέρ του ΝΟ Βουλιαγμένης.

Με τον τρόπο αυτό οι δύο φορές πρωταθλήτριες Ευρώπης παίκτριες του ΝΟΒ κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο και πλέον θα διεκδικήσουν το ελληνικό πρωτάθλημα.

Από την άλλη, η Έγκερ, παρά το γεγονός ότι φιλοξένησε το φετινό φάιναλ φορ και πολλοί την χαρακτήριζαν ως φαβορί ακόμη και για τον τίτλο, θα αρκεστεί στην τέταρτη θέση, δεχόμενη σε δύο παιχνίδια 29 συνολικά γκολ.

Πρώτη σκόρερ των νικητριών αναδείχθηκε, όπως είπαμε, η Αντιγόνη Ρουμπέση με έξι τέρματα, ενώ την ακολούθησε η Αλεξάνδρα Ασημάκη που πέτυχε άλλα τέσσερα γκολ.