Τεράστια νίκη για τον Παναθηναϊκό επί του Φοίνικα

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Βόλεϊ
18 Μαρτίου 2018

Με τον κόσμο να κατακλύζει το κλειστό της Κυψέλης, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 του Φοίνικα Σύρου και μετά από πολύ καιρό… ξεκόλλησε από την 11η θέση της Volley League.

Πρωταγωνιστές ήταν οι φίλοι του Παναθηναϊκού που δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και έσπρωξαν την ομάδα στη νίκη. Ωστόσο οι Τζόνσον, Καρντόσο και  Μπατατζίμ οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα.

Πρόκειται για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα και την 7η συνολικά που τον έφερε στους 25 βαθμούς και πλέον την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου θα δοκιμαστεί στην έδρα του Ολυμπιακού. Εάν μείνει η βαθμολογία ως έχει ο Παναθηναϊκός δεν θα έχει πλέον βαθμολογικό μειονέκτημα στα πλέι άουτ. Ο Φοίνικας μετά την ήττα του κινδυνεύει να χάσει από τον Ηρακλή την 3η θέση και την τελευταία αγωνιστική που υποδέχεται τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης θα αναζητήσει νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ στην ισοβαθμία με τον «γηραιό» έχει πλεονέκτημα.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Φραγκάκης

Δικύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-16
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-19
4ο σετ: 8-7, 12-16, 19-21, 25-23

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπαλων

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-16, 25-19, 25-23)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 16 (13/28 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλμπερνάγκελ 8 (4/7 επ, 4 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Καρντόσο 18 (13/24 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ -45% άριστες), Μπατατζίμ 14 (13/28 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ -22% άριστες), Πανταλέων 5 (2/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 74% υπ -35% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος (0/3 επ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Στεφανίδης 13 (12/26 επ, 1 άσσος, 53% υπ - 26% άριστες), Χήρας 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (0/2 επ, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 20 (18/43 επ, 2 άσσοι), Πέτερλιν 7 (7/21 επ, 39% υπ - 215 άριστες), Γάτσης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (43% υπ -21% άριστες),Ίλιτς, Λινζ 1 (1/1 επ), Κογκαλίδης (λ),Ηλίας, Σούρδι 3 (3/7 επ, 45% υπ -25% άριστες), Πεντίδης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ τη Νίκη στο Αιγίνιο και σημείωσε την 16η νίκη του σε 21 αγώνες. Η Νίκη στο ντεμπούτο του Γιώργου Οικονομίδη στον πάγκο άγγιξε την ισοφάριση που θα της έδινε πολύτιμο βαθμό ή βαθμούς αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στους 27 βαθμούς και ισόβαθμη στην 8η θέση με τον Παμβοχαϊκό έχοντας μειονέκτημα ισοβαθμίας.

Η Νίκη έχει ακόμα να δώσει τον αγώνα με τον Ηρακλή Χαλκίδας εκτός έδρας. Εάν τελείωνε τώρα η κανονική περίοδος θα έπεφτε στα πλέι άουτ μαζί με Εθνικό Αλεξανδρούπολης και Παναθηναϊκό.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Ραφαήλ Κουμεντάκης, ο οποίος μάλιστα ήρθε από τον πάγκο στο 2ο σετ και ξεκίνησε βασικός από το τρίτο σετ και τελείωσε το ματς με 19 πόντους.Διαιτητές: Αβραμίδης, Δανιηλίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-19
3ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 18-25
4ο σετ: 3-8, 15-16, 21-20, 23-25

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-19, 18-25, 23-25) σε 111'

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης, Μαυροβουνιώτης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. - 29% άριστες), Ντίνας 11 (6/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (19/38 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 9 (6/18 επ., 2άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ. - 52% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 50% υπ. - 24% άριστες), Παπαλεξίου, Παπάζογλου.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Ουτσίκοφ 8 (4/15 επ., 4 άσσοι), Στίγγας 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (6/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 36% άριστες), Γκιόν 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 35% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 75% υπ. - 44% άριστες), Κουμεντάκης 19 (16/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 89% υπ. - 44% άριστες), Τερζής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σακόγλου 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Ο Εθνικός Πειραιώς προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ στη Μίκρα, αλλά ο μαχητικός Ηρακλής με ηγέτη τον Αρμενάκη, έκανε τις ανατροπές και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ που επιβεβαιώνει τον κανόνα της πιο σκληρής έδρας μετά τον αήττητο Ολυμπιακό.

Σε κάθε περίπτωση ο Ηρακλής θα διεκδικήσει βαθμό ή βαθμούς στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι την τελευταία αγωνιστική.

Ο Εθνικός Πειραιώς με τον πολύτιμο βαθμό που πήρε βγαίνει από το κάδρο των ισοβαθμιών εφόσον την τελευταία αγωνιστική πάρει τρίποντο στον εντός έδρας αγώνα με την Κηφισιά.

Εάν δεν τα καταφέρει με την Κηφισιά και ηττηθεί τότε η είσοδο της στην 8αδα θα είναι σε συνάρτηση του αποτελέσματος που θα φέρει η Νίκη Αιγινίου. Επίσης, σε ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό έχει πλεονέκτημα λόγω καλύτερου συντελεστή στα σετ

5ο σετ: 5-2, 8-5, 12-7, 15-08

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 3 άσσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 28-26, 21-25, 25-23, 15-08) σε 131΄

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τζιουμάκας 6 (6/9 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Εφραιμίδης 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 48% άριστες), Σμαραγδής 13 (6/11 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 30 (29/49 επ., 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 89% υπ. - 78% άριστες), Μπουράκης (λ, 80% υπ. - 60% άριστες), Μούχλιας 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 36% άριστες), Ευγενίδης, Κατσιαφλάκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 13 (9/21 επ., 4 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Νάιτ 30 (26/52 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Μπάσης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Σπυριούνης 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Αμπανόζ 4 (4/5 επ.) / Καρασσαβίδης (λ, 86% υπ. - 66% άριστες), Βολουδάκης (λ), Μακ Γουίλιαμ 5 (5/10 επ., 57% υπ. - 57% άριστες), Δημητούλης, Ράμος.

Μετά από έξι συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα ο Ηρακλής Χαλκίδας ξέσπασε στην έδρα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και με όπλο το σερβίς που του απέφερε  άσσους νίκησε με 3-0 σετ.

Ο Ηρακλής έφτασε τους 30 βαθμούς και για να εξασφαλίσει και τυπικά την παραμονή του στην Volley League Πάμε Στοίχημα χρειάζεται δύο σετ κόντρα στη Νίκη Αιγινίου την τελευταία αγωνιστική. Στην περίπτωση που ηττηθεί με 3-1 σετ θα πρέπει να έχει θετικό συντελεστή στη διαφορά των πόντων καθώς στον Α΄γύρο στο Αιγίνιο νίκησε 3-1 σετ και με πόντους 97-96.

Η νίκη του Ηρακλή προήλθε χωρίς την συμμετοχή του τραυματία Μότα. Ξεπέρασαν τον εαυτό τους στην υποδοχή ο Κολτσιάκης και ο Δελιπρίμης, ενώ Πεντράο και Χαραλαμπίδης κυριάρχησαν κατά κράτος στο φιλέ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μένει οριστικά στα πλέι άουτ και μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Φοίνικα Σύρου υποχώρησε στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ιωαννίδης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 3-8, 15-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 4-8, 10-16, 11-21, 14-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 0 άσσους, 35 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 14-25) σε 77'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 9 (9/23 επ.), Χαριτωνίδης 1 (μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 11 (11/21 επ., 76% υπ. - 52% άριστες), Μέγια 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/11 επ., 70% υπ. - 50% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 76% υπ. - 59% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/2 επ.), Χατζόπουλος, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 8 (6/12 επ., 2 άσσοι, 90% υπ. - 60% άριστες), Δεληπρίμης 8 (8/18 επ., 68% υπ. - 39% άριστες), Γκόμεζ 13 (12/20 επ., 1 μπλοκ), Γκελίνσκι 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πεντράο 19 (7/12 επ., 5 άσσοι, 7 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 100% υπ. - 67% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Τσολάκος.