«Ερυθρόλευκες αυτοκράτειρες» πήραν το Challenge Cup!

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Βόλεϊ
11 Απριλίου 2018

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ την Μπούρσα στην Προύσα στον δεύτερο τελικό του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και κατέκτησε την πρώτη ευρωπαϊκή κούπα του τμήματος, αλλά και ολόκληρου του Ελληνικού γυναικείου βόλεϊ «ανατρέποντας» με εντυπωσιακό τρόπο το 2-3 σετ της ήττας του στον πρώτο τελικό στου Ρέντη την περασμένη Τετάρτη, παρά τα αντίθετα προγνωστικά.

Οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είχαν σε μεγάλη μέρα τις Χίπε, Λαμπρούση και Γιώτα, ειδικά στα δύο τελευταία σετ και έφτασαν σε έναν περιφανή θρίαμβο.

Η κακή άμυνα που έπαιξαν οι παίκτριες του Ολυμπιακού στην αρχή της αναμέτρησης βοήθησαν την Ντιμίτροβα να τελειώνει τις επιθέσεις και να δώσει στην Προύσα ένα +3 με +5. Η Χίπε πήρε τις «ερυθρόλευκες» επιθέσεις και πέτυχε συνεχόμενους πόντους και ο Ολυμπιακός μείωσε, όμως η Πολ δέχτηκε πολλές επιθέσεις από μπλοκ και δεν κατάφερε να τις αντιμετωπίσει, οπότε η διαφορά ξαναπήγε στο +5 και στο +6. Οι αθλήτριες του Κοβάτσεβιτς κατάφεραν να μειώσουν στο -3, όμως η Μπούρσα έφτασε στο 20-14 με την Αλμπαϊράκ. Τα μπλοκ έφεραν 4-0 σερί και ο Ολυμπιακός μείωσε 20-18. Η διαφορά ανεβοκατέβαινε στο +2 με +3 για τις Τουρκάλες, η Χριστοδούλου μείωσε σε 24-23, όμως η Ντιμίτροβα έκανε το 25-23.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην αρχή του δεύτερου σετ, αλλά από το 3-3 και μετά οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν προβάδισμα με +2 με τη Νιέμερ και τα συνεχόμενα μπλοκ. Η Χριστοδούλου έφερε το 8-11 και οι Τουρκάλες μείωσαν με 2-0 σερί, όμως η Πολ πήρε φόρα και την κατάσταση πάνω της και έκανε το 12-16. Οι Πολ και Νιέμερ διατηρούσαν το +2 με +3 και η Νιέμερ έκανε το 16-20. Οι Ντιμίτροβα και Μπέλιεν μείωσαν σε 20-22, όμως η Πολ με τις επιθέσεις της έφερε το 20-25 για τις πρωταθλήτριες Ελλάδος.

Οι Πολ και Χίπε με τα μπλοκ έδωσαν το +3 στον Ολυμπιακό στην αρχή του τρίτου σετ, με τις Ντιμίτροβα και Μπέλιεν να προσπαθούν να μειώσουν για τις Τουρκάλες. Οι κεντρικές του Ολυμπιακού ανέλαβαν δράση και ιδιαίτερα η Γιώτα που έφερε το 5-9 για την ελληνική ομάδα. Η Μπούρσα μείωσε σε 9-10 και 10-11, όμως η Λάις βοήθησε να γίνει το 10-13 για τις «ερυθρόλευκες». Η Λαμπρούση έφερε το 12-16, εξακολουθώντας να ελέγχει την μπροστινή γραμμή της επίθεσης και το μπλοκ και η πολυφωνία στην επίθεση έφερε το 12-19 για τον Ολυμπιακό. Οι δύο διεθνείς κεντρικές έκαναν το 13-22, οι Τουρκάλες απάντησαν με 3-0 σερί, εκμεταλλευόμενες τις λάθος επιθέσεις του Ολυμπιακού και έφτασαν στο 16-23 και η Χίπε εκεί ανέλαβε δράση και έκανε το 18-25.

Στην αρχή του τέταρτου σετ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, βρίσκοντας τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις. Στο 9-9, η Μπούρσα έκανε 3-0 σερί και φτάσαμε στο 12-9. Ο Ολυμπιακό μείωσε σε 13-12 με τα λάθη των Τουρκάλων. Στο 14-13, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 με πολλές λύσεις από το μπλοκ και τους άσους και έφτασε στο 14-18. Στο 15-18, ένα εκπληκτικό σερί 5-0 με όλες τις αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να σκοράρουν έφερε το 15-20 και το 15-23 και το 16-25 ήταν το «επισφράγισμα» της ιστορικής στιγμής του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 25-23, 20-25, 23-25, 16-25