Στον τελικό και ο Ολυμπιακός, 3-0 την Κηφισιά

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Βόλεϊ
15 Μαρτίου 2015

Ο Ολυμπιακός όπως και πέρσι στον τελικό (είχε κερδίσει με 3-1), επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Κηφισιάς στον β’ ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ανδρών και θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στον σημερινό τελικό της διοργάνωσης (19.00, ΝΕΡΙΤ Plus). Ασπρόμαυροι (ο ΠΑΟΚ είναι τυπικά γηπεδούχος) και ερυθρόλευκοι θα βρεθούν ξανά αντίπαλοι σε τελικό μετά από 32 χρόνια.

Το κομβικό σημείο για την εξέλιξη του ημιτελικού ήταν το πρώτο σετ όπου η Κηφισιά είχε μετά το 12-14 ένα μικρό προβάδισμα, έφτασε πρώτη σε σετ μπολ, ωστόσο σπατάλησε τρεις ευκαιρίες (δύο χαμένα σερβίς και μία χαμένη κόντρα επίθεση από τον Γιοβάνοβτς) με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται πλήρως και να παίρνει το σετ χάρις σε νέο λάθος του ΑΟΚ.

Η ψυχολογία πλέον ήταν με το μέρος των ερυθρόλευκων, οι οποίοι καθοδηγούμενοι επιθετικά από τους εξαιρετικούς Κλάρκ (18 πόντοι), Ντιάτσκοφ (15 πόντοι) έκαναν πιο εύκολα το 2-0, ενώ στο τρίτο σετ η Κηφισιά άντεξε μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Εκεί ένα νέο σερί από λάθη έφερε τον Ολυμπιακό στο +5 (18-23) με τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Τα σετ: 28-26, 25-19, 25-20

Ολυμπιακός (Καζάζης Δ.): Γιούρισιτς 5 (3/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 15 (12/18 επ., 3 ασοι, 56% υπ. – 33% άριστες), Προύσαλης 4 (1/1επ., 1 άσο 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (5/14 επ., 67% υπ. – 56% άριστες), Κόιστρα 6 (6/8 επ.), Κλάρκ 18 (15/22 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Στεφάνου –λ (82% υπ. – 73% άριστες) / Χριστοφιδέλης, 1 (1/2 επ., 50% υπ.- 38% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης

ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Κόβαλτσουκ 15 (14/25 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 45% άριστες), Σουλτανόπουλος 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (4/6 επ.), Φερέρα 2 (2/9 επ., 53% υπ. – 47% άριστες), Γιοβάνοβιτς 15 (15/32 επ.), Ταμπουρατζής –λ (46% υπ. – 23% άριστες) / Χατζηπροδρόμου, Ρουμελιωτάκης 5 (5/8 επ., 78% υπ. – 67% άριστες), Ρούσης.

Το χαμόγελο στο πρόσωπο του Δημήτρη Καζάζη έδειχνε και την ικανοποίηση του για την πρόκριση του Ολυμπιακού για 3η συνεχόμενη φορά (και 21η συνολικά) στον τελικό του Κυπέλλου.

«Μετά το παιχνίδι της Δευτέρας μπήκαμε πολύ πιο συγκεντρωμένοι κι αποφασισμένοι. Περιμέναμε ότι η Κηφισιά θα ξεκινήσει έτσι γιατί μετά τη νίκη της στο πρωτάθλημα είχε καλύτερη ψυχολογία, αλλά νομίζω ότι δείξαμε ότι ήμασταν ανώτεροι και προκριθήκαμε δίκαια στον τελικό», δήλωσε ο τεχνικός των ερυθρόλευκων κι όταν ρωτήθηκε για το γεγονός ότι η ομάδα του στα παιχνίδια όπου κρίνονται οι τίτλοι μεταμορφώνονται προς το καλύτερο σημείωσε: «Εύχομαι να το συνεχίσουμε να το κάνουμε και στον αυριανό τελικό»

Στην αντίπερα όχθη ο Κώστας Αρσενιάδης στάθηκε στο χαμένο πρώτο σετ.
«Το πρώτο σετ μας κατέστρεψε την ψυχολογία. Κάναμε μετά τον 25ο πόντο τρία λάθη. Αν και ξέρω ότι η ομάδα μου μπορεί και πιστεύει στις δυνατότητές μας έπεσε η ενέργειά μας. Δυο σετ δεν παίξαμε καλά και το σετ που παίξαμε καλά το χάσαμε. Στο τελευταίο σετ ήμασταν 16-16 θέλαμε ενέργεια εκεί. Σε εκείνη τη φάση μια δική σου φάση πάλι τη χάνεις. Αυτές τις φάσεις εμείς τις χάσαμε όλες δεν λέω ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό θα μπορούσαμε να είχαμε βάλει σε περιπέτειες τον αντίπαλό μας».