Ο Αθηναϊκός νίκη θρίλερ 90-87 την έξοχη Λευκάδα. 2 HD Videos!

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Γυναικείο Μπάσκετ
04 Οκτωβρίου 2015

Ματσάρα από τις λίγες έγινε σήμερα στη Εργάνη με τον Αθηναϊκό να παίρνει μια σπουδαία νίκη ψυχολογίας στην παράταση με 90-87 επί της σπουδαίας Νίκης Λευκάδας.

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο (είχαμε χρόνια να δούμε κάτι τέτοιο στην Εργάνη) , γεγονός που δείχνει ότι ο κόσμος του Βύρωνα αγκαλιάζει την ομάδα και στηρίζει τη νέα προσπάθειά (παντού οι ακαδημίες και οι γονείς των αθλητριών) , και  ένα πραγματικά συναρπαστικό παιχνίδι.

Ο Αθηναϊκός πήρε το εισιτήριο για την Γ' Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει την Τερψιθέα στην Γλυφάδα !

Ο Αθηναϊκός ήταν πραγματικά απολαυστικός στα πρώτα 15 περίπου λεπτά του αγώνα, όταν έφθασε να προηγείται και με 18 πόντους ! Η Λευκάδα κατάφερε στο τέλος του ημιχρόνου να μειώσει τη διαφορά, εκμεταλλευόμενη και ένα καλάθι-φάουλ της Ντάνιελ (άφησε πολύ καλές εντυπώσεις) , στην οποία σφυρίχτηκε και τεχνική ποινή,  για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με τον Αθηναϊκό μπροστά με 9 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Το πέμπτο φάουλ της Μοντγκόμερι ήρθε αρκετά νωρίς (στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου) αποδυναμώνοντας τον Αθηναϊκό  κάτω από τα καλάθια παρά την εμφάνιση έκπληξη της Νίξινα . Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε η Λευκάδα στο 4ο δεκάλεπτο και μάλιστα στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα ήταν μπροστά 1 καλάθι. Η Ντάνιελ με 2 εύστοχες βολές ισοφάρισε σε 79-79, για να έρθει στο τέλος ένα σπουδαίο μπλοκ της Νιξίνα στην  Κρουκ και να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση !

Στην παράταση οι γηπεδούχες ήταν πιο ψύχραιμες και με μπροστάρισα την αρχηγό Κεχαγιά, η οποία πέτυχε τους 5 από τους 11 πόντους της  παράτασης για την ομάδα του Καλογερόπουλου  και η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τις γηπεδούχες να πανηγυρίζουν !

Ολες οι αθλήτριες και των δύο ομάδων τα έδωσαν όλα και αξίζουν εύσημα . Εξαιρετικό το ντεμπούτο των ξένων, Μοντγκόμερι και Ντάνιελ, πολύ καλή  η Κεχαγιά, προσέφεραν πολλά Σπαθάρου, Νιξίνα, Λουκάτου και Σταμάτη ! Από τη Λευκάδα  μορφή η Αρίγια  Κρουκ , εξαιρετικές Χαιριστανίδου , Ισκίογλου και Σμιθ,  προσπάθησαν πολύ οι υπόλοιπες !

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Καρακάσης

Δεκάλεπτα: 26-17, 47-38, 59-61, 79-79 καν.αγ., 90-87 παράταση

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  (Καλογερόπουλος, Χρυσοβιτσιάνος): Σπαθάρου 16(2), Σταμάτη 2, Λουκάτου 5(1), Κεχαγιά 24(2), Νιξίνα 12, Μοντγκόμερι 10, Ντάνιελ 21(1).

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας Βαφίας ): Χαιριστανίδου 17, Καμπουράκη 4, Γράψα 2, Κρητικού, Ψυχογιού 7(1), Ισκιόγλου 12, Σμιθ 17(2), Κρουκ-Ουίλλιαμς 28(2)

*Το μόνο γεγονός που χάλασε την νίκη γιορτή του Αθηναϊκού ήταν η απουσία της Βαλέτα που φάνηκε ενοχλημένη για ένα θέμα με το νούμερο της φανέλας (πήρε αρχικά το 9 και μετά το ...αγαπημένο της 5)  και αποφάσισε να αποχωρήσει . Μάλιστα χωρίς να θεωρείται δεδομένο πιθανότατα αποτελεί παρελθόν πριν καλά καλά ξεκινήσει να αγωνίζεται για την ομάδα του Βύρωνα που βαδίζει σε άλλα ...μονοπάτια