Για το τρίτο του Κύπελλο ο Ολυμπιακός! HD Videos!

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Γυναικείο Μπάσκετ
23 Μαρτίου 2018

Μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό που θα αντιμετωπίσει την Κυριακή τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στην προσπάθεια του να κατακτήσει τον τρίτο του συνεχόμενο τίτλο στο μπάσκετ των γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν όσο καλύτερες αναμενόταν από τον Φάρο Κερατσινίου, ο οποίος έκανε την προσπάθεια του, αλλά δεν είχε τις λύσεις και θα διεκδικήσει το χάκινο μετάλλιο απέναντι στον Αθηναϊκό. Το σκορ ήταν 80-47.

Το ματς:

1η περίοδος: Ο... γνωστός Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα και γρήγορο ρυθμό παίρνει γρήγορα αέρα διψήφιας διαφοράς και προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 26-14.

Ξεκίνημα με μονομαχία τεσσάρων αθλητριών για την μπάλα μετά το τζάμπολ και πρώτη επίθεση για τον Φάρο με άστοχη την Γκριτζά. 9'05'' Εύστοχη σε τρίποντο η Μάζιτς, 3-0 ο Ολυμπιακός. 8'51'' Εύστοχη σε μια βολή η Τζόνσον, 3-1. 8'33'' Εύστοχη σε δυο βολές η Μακόλι, 5-1. 8'00'' Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από την Μακόλι 7-1. 7'33'' Άστοχος ο Φάρος, τρέχει ο Ολυμπιακός, καλάθι από την Άντερσον 9-1 και τάϊμ άουτ ο Φάρος. 7'30'' Κλέβει στην επαναφορά του Φάρου η Άντερσον πετυχαίνει καλάθι, κερδίζει και φάουλ 12-1!. Καταπληκτική άμυνα από τον Ολυμπιακό κλείνει όλους τους διαδρόμους. 6'24'' Πρώτο καλάθι εντός παιδιάς για τον Φάρο με την Μαγκλάρα, 12-3. 5'55'' Δυο πόντοι από την Μακόλι 14-3. 5'00'' Ατομική προσπάθεια της Μαγκλάρα, μετά από κλέψιμο της Κεχαγιά, 14-5. 4'18'' Καλάθι από την Λικέντρα Τζόνσον 14-7. 4'00'' Νικήτρια σε μονομαχία με την Γουόκερ η Μακόλι, 16-7. 3'36'' Πολύ ωραία προσπάθεια και από την Άντερσον για το 18-7. 3'22'' Εύστοχη σε μια βολή η Γούναρη για το 18-8. 3'04'' Βολές από την Μακόλι, εύστοχη και στις δυο 20-8. 2'46'' Φάουλ της Χατζηνικολάου στην Κεχαγιά, μια εύστοχη βολή 20-9. 2'28'' Κι άλλο καλάθι από την Μακόλι για το 22-9. 2'03'' Ασταμάτητη η Αμερικανίδα ψηλή του Ολυμπιακού κερδίζει ένα ακόμη φάουλ, ευστοχεί σε μια βολή για το 23-9. 1'48'' Τρίποντο από την Γούναρη, μειώνει ο Φάρος 23-12. 1'30'' Δυο βολές από την Καλτσίδου για το 25-12. 1'10'' Ευστοχεί από τα 6 μέτρα η Γουόκερ και μειώνει σε 25-14. 1'02'' Μια βολή από την Σωτηρίου 26-14. Κλέψιμο της Χατζηνικολάου στην Τζόνσον, αλλά κάνει επιθετικό φάουλ στην Γούναρη. Επιθετικό φάουλ και από την Σωτηρίου, αλλά κάνει λάθος η Τζόνσον και ο Ολυμπιακός κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 26-14.

2η περίοδος: Πολύ ωραία μεταφορά της μπάλας και καλάθι από την Χατζηνικολάου (9'23''), 28-14. 8'40'' Καταπληκτική κίνηση της Μακόλι, πετυχαίνει ένα ακόμη καλάθι για το 3-14 και η Μάλτση στον αιφνιδιασμό ανεβάζει κι άλλο την διαφορά στο 32-14. 7'36'' Ωραίος αιφνιδιασμός από τον Φάρο με αποδέκτη και σκόρερ την Τζόνσον, 32-16. Άστοχο ανάποδο λέϊ απ από την Παπαμιχαήλ, τρίποντο πάνω σε άμυνα από την Μάλτση και 35-16 (6'02''). Μια βολή από την Τζόνσον, 35-17. 5'30'' Δίποντο από την Νικολοπούλου  για το 37-17 και η διαφορά εκτινάσεται στο +22 από την Άντερσον (5'00''). Τάϊμ άουτ από τον Φάρο σε ένα παιχνίδι, που δείχνει να έχει ήδη τελειώσει.  4'30'' Τρίποντο από την Άντερσον για το 42-17. 3'10'' Τρίποντο και από την Σπυριδοπούλου για το 45-17. 2'39'' Καλάθι μετά από πολύ ώρα για τον Φάρο με την Γκριτζά 45-19. 2'10'' Κερδίζει φάουλ η Μαγκλάρα ευστοχεί και στις δυο βολές για το 45-21. 50'' Ένα ακόμη καλάθι από την Μακόλι για το 47-21. 34'' Γκολ-φάουλ από την Γουόκερ για τον Φάρο αστοχεί στην βολή, 47-23. 6'' Κι άλλο καλάθι από την Γουόκερ που δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί από την Σπυριδοπούλου μέσα στην ρακέτα και το ημίχρονο κλείνει με τον Ολυμπιακό να προηγείται 47-25.

3η περίοδος: Ούτε δεκαπέντε λεπτά δεν κράτησε η τρίτη περίοδος με τις δυο ομάδες να δείχνουν ότι θέλουν να τελειώσουν το παιχνίδι γρήγορα, να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και τον Φάρο να κερδίζει την περίοδο με 11-9.

Ωραίο κλέψιμο της Γκριτζά και καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 47-27 με το ξεκίνμα του τρίτου δεκαλέπτου. 9'00'' Καλάθι από την Γουόκερ, 47-29. 7'17'' Καλάθι από την Μαγκλάρα, 47-31, 6-0 για τον Φάρο και τάϊμ άουτ για τον Ολυμπιακό. Εύστοχη σε μια βολή η Μακόλι 48-31. Χωρίς καλάθι εντός παιδιάς ο Ολυμπιακός για 5 λεπτά μέχρι δηλαδή να ευστοχήσει σε τρίποντο στο τέλος του χρόνου επίθεσης του Ολυμπιακού η Άντερσον για το 51-31. Τρίποντο από την Γουόκερ για το 51-34 (4'20''). 2'20'' 54-34 με τρίποντο της Σταμάτη και δίποντο της Γουόκερ για το 54-46. 44'' Εξαιρετική ενέργεια της Σωτηρίου, ασίστ στην Μακόλι που κάνει το 56-36. Αυτό είναι το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

4η περίοδος: Δυο στα δυο τρίποντα τρίποντα από την Εβίνα Σταμάτη για το 59-36, ενώ η Σωτηρίου προσθέτει άλλους δυο πόντους για το 61-36. (8'46''). Δυο βολές για την Στέλλα Καλτσίδου για το 63-36. 8'10'' Φάουλ κερδίζει η Μαγκλάρα ευστοχεί και στις δυο βολές, 63-38. Μακρινό λέϊ απ από την Καλτσίδου για το 65-38 και 65-40 από την Λικέντρα Τζόνσον. 7'27'' Μια βολή από την Σωτηρίου 66-40. Ωραίο ανάποδο λέϊ απ από την Χατζηνικολάου και η διαφορά είναι στους 28, 68-40. Μια βολή από την Τζόνσον γαι το 68-41. 6'30'' Αιφνιδιασμός με την Σταμάτη να φτάνει τους 8 και να κάνει το 70-41. Μια βολή από την Γκριτζά, 70-42. Μια βολή από την Γουόκερ για το 70-43. 5'12'' Καλτσίδου εύστοχο σουτ από τα τέσσερα μέτρα, 72-43. 4'30'' Δυο ακόμη πόντοι για τον Ολυμπιακό με βολές της Καλτσίδου 74-43. Πολλές βολές στα τελευταία λεπτά, ευστοχεί σε δυο η Μαγκλάρα, 74-45. 3'08'' Αντιαθλητικό φάουλ από την Μαγκλάρα στην Νικολοπούλου. Δυο βολές εύστοχες, 76-45. 1'50'' Αιφνιδιασμός με την Σταμάτη να σκοράρει μετά από πάσα της Χαλιβέρα, 78-45. Καλάθι από την Γουόκερ, 78-47. 40'' Νέος αιφνιδιασμός με την Σταμάτη, 80-47. Αυτό είναι και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 14-26, 25-47, 36-56, 47-80

Διαιτητές: Τσαρούχα, Μαγκλογιάννης, Θεοδωρόπουλος

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Γκριτζα 5, Καλογήρου, Παπαμιχαήλ, Μαγκλάρα 12, Κεχαγιά 1, Δίελα, Τζόνσον 9, Αλεξανδρίδου, Γουόκερ 16(1), Γούναρη 4, Καρακασίδου.

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 3(1), Σταμάτη 12(2), Χατζηνικολάου 4, Μάλτση 5(1),  Νικολοπούλου 4, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 4, Άντερσον 15(2), Μακόλι 18, Σπυριδοπούλου 3(1), Κοσμά, Καλτσίδου 12.