Ήττα στις λεπτομέρειες για τις γυναίκες

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Ευρωμπάσκετ
24 Μαΐου 2015

Το τελευταίο της φιλικό στο πλαίσιο του τουρνουά που διεξάγεται στην πόλη Σανταντέρ της Ισπανίας έδωσε απόψε η εθνική γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα που προετοιμάζεται για το Ευρωμπάσκετ μετά από καλή εμφάνιση έχασε στις λεπτομέρειες από την Τουρκία με 64-60.

Φοβερό ματς που κρίθηκε κυριολεκτικά στο σουτ . Η Εθνική μας έκανε εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στην ομάδα που χθες αυτοκτόνησε με την διοργανώτρια Ισπανία και έχασε στην β΄ παράταση . Μάλιστα τα κορίτσια μας χωρίς και πάλι την Χατζηνικολάου ενώ δεν αγωνίστηκε και η Καλτσίδου, προηγήθηκαν 36-37 στο ημίχρονο και 36-42 στο 23΄ ενώ ήταν σταθερά μπροστά και στο 30΄ (43-46) με την Άρτεμι Σπανού σε φοβερή μέρα . Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα …αγρίεψαν. Η Γιλμάζ ισοφάρισε 52-52 και  λίγο μετά η νατουραλιζέ Σάντερς έδωσε προβάδισμα στην Τουρκία για πρώτη μετά το α΄ μέρος (34-31 στο 18΄) .

Στο τελευταίο λεπτό το ματς ήταν ισόπαλο μετά το τρίποντο της Σωτηρίου από ασίστ της Λύμουρα  στα 49΄΄ και εκεί μίλησε η εμπειρία της Βαρνταρλί . Στα 30΄΄ η Ιβεγκίν αστόχησε σε τρίποντο και η Βαρνταρλί πήρε καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ κα στα 20΄΄ πέτυχε το καθοριστικό καλάθι (62-60). Η Λύμουρα επιχείρησε να ισοφαρίσει αλλά αστόχησε στα 8΄΄ και μετά το τάϊμ άουτ πήρε πάλι η Βαρνταρλί το 5ο φάουλ της Σωτηρίου και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ αφού αστόχησε η Κοσμά σε τρίποντο .

Κορυφαίες από Ελληνικής πλευράς Σπανού , Δημητράκου , Κοσμά, Σωτηρίου  ενώ προσπάθησαν όλα τα κορίτσια και η Χαλιβέρα με  θετική παρουσία , απούσης της Καλτσίδου  έπαιξε 22΄ ! Από την Τουρκία που μπλοκαρίστηκε άρεσαν Γιλμάζ Βαρνταρλί ενώ η Σάντερς βοήθησε στα ριμπάουντς (υπερείχε η Τουρκία 42-32).

Δεκάλεπτα: 16-13, 36-37, 43-46, 64-60

ΤΟΥΡΚΙΑ (Μεμνούν):  Ντεμιρόκ 2, Κανιτέζ 8, Κοκσάλ, Βαρνταρλί 12(2/7τρ), Μπιλγκίκ,  Γιλμάζ 15(8ριμπ.), Σάντερς 8(8ριμπ.), Ουράλ 2, Ιβεγκίν  8(1/3τρ.), Σενιουρέκ 1, Κορά 7, Σακίρ 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Δικαιουλάκος): Γκοτζή 2, Χριστινάκη 1, Δημητράκου 13(6/11διπ., 4ριμπ.) , Χαλιβέρα 4, Παπαμιχαήλ 2, Λύμουρα 2(4 ασίστ), Σωτηρίου 6(2/2τρ.) , Κοσμά 7(2/5τρ.), Σπυριδοπούλου 3(4 ριμπ.), Σπανού 16(2/4τρ., 6ριμπ) , Νικολοπούλου 2, Φασούλα 2.